18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kiepskie prognozy

Najdroższe wakacje dekady. Eksplozja drożyzny dopiero przed nami

05.07.2022  15:18
Wakacje najdroższe od dawna
Wakacje najdroższe od dawna Fot: Bartlomiej Magierowski/East News

Jeśli ktoś liczy, że przed wakacyjnym wyjazdem ceny zaczną spadać, to się srogo myli. Tegoroczne wczasy będą prawdziwym festiwalem drożyzny, a zgodnie z prognozami najgorzej będzie w sierpniu. Politycy ujawnili, kiedy sytuacja może się trochę poprawić.

Polska mierzy się z inflacją najwyższą od dwóch dekad, a będzie jeszcze gorzej. Wiceminister finansów Artur Soboń przyznał, że druga połowa roku wcale nie musi być lepsza od tego, co mamy obecnie.

Wszyscy spodziewają się szczytu inflacyjnego w sierpniu. Nie potrafię powiedzieć, czy tak będzie, natomiast inflacja w II połowie roku będzie niższa, niż w I połowie roku - stwierdził Soboń.

Jak wynika z danych GUS w porównaniu z majem, płacimy w sklepach o około 1,5 proc. więcej. Niestety, przed nami jeszcze większy atak drożyzny.

Kiedy szczyt inflacji?

Wiceminister finansów ostrzega, że inflacja może w sierpniu podskoczyć nawet do 18 proc., a następnie zacznie powoli spadać. Jednak jak podkreślił, prognozowanie jest niezwykle trudne, gdyż za wzrost cen odpowiadają czynniki zewnętrzne takie jak ceny paliw, żywności i surowców energetycznych.

Do inflacji odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który w rozmowie z TVP Info wyraził nadzieję, że "za parę miesięcy inflacja będzie w trendzie spadkowym". Szalejąca drożyzna uderzyła też w kredytobiorców, którzy od kilku miesięcy płacą dużo większe raty kredytów.