18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konferencja prasowa

Rusza „Narodowa strategia szczepień na COVID-19”

Wojciech Kozicki
08.12.2020  10:36
Szczepionka na koronawirusa w Polsce - konferencja prasowa, nowe informacje
Szczepionka na koronawirusa w Polsce - konferencja prasowa, nowe informacje Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

To już pewne, rusza „Narodowa strategia szczepień na koronawirusa”, a Ministerstwo Zdrowia ujawniło szczegóły dotyczące szczepionki na COVID-19 w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk opowiedzieli, jak rząd zamierza szczepić Polaków i zachęcić ich do przyjęcia specyfiku. Szykują się BONUSY dla zaszczepionych.

Szczepionka na COVID-19 w Polsce staje się faktem. Odbyła się konferencja prasowa, na której została ogłoszona „Narodowa strategia szczepień na koronawirusa”. Już za tydzień zostanie zatwierdzona ostateczna wersja projektu, by w 2021 roku rozpocząć program szczepień. Szef KPRM Michał Dworczyk potwierdził, że celem jest przeprowadzenie w przyszłym roku szczepień w taki sposób, by „uzyskać odporność populacji”.

„Narodowa strategia szczepień na koronawirusa” - konferencja i nowe informacje

Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, najważniejsza jest wiedza, by Polacy mogli podejmować świadome decyzje o zaszczepieniu się. Wiadomo już, że szczepienie na koronawirusa nie będzie obowiązkowe, bo jak zapewnił szef resortu, program szczepień ma opierać się na trzech filarach: wiedza, bezpieczeństwa i dobrowolność.

Szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne, a cały proces przyjazny dla obywatela – zapewnił Michał Dworczyk.

Niedzielski zapowiedział, że rząd PiS będzie przekazywał Polakom, także z pomocą autorytetów, wiedzę na temat szczepionki. Powstaną infolinia i serwis internetowy, gdzie będzie można zdobyć więcej informacji o szczepieniu.

Zaszczepieni ozdrowieńcy, bezpieczeństwo szczepionki i centralny rejestr zaszczepionych

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna? Minister Niedzielski gwarantuje, że „państwo polskie gwarantuje na podstawie odpowiedzialności cywilnej, że szczepionka jest bezpieczna, co zapewniają specustawy”. Szczepionka zyska certyfikację na poziomie europejskim, a "bezpieczeństwo jest najważniejsze" Zostanie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych, które będą wykorzystywane do promowania szczepień, zyskując „status ozdrowieńca”. Mowa jest o „wykorzystywaniu ich danych”, ale minister nie powiedział na jakiej zasadzie ma się to odbywać. Wiadomo jednak, że zaszczepione osoby zyskają bonusy: nie będą uwzględniane w limitach spotkań, będą mogły latać do wszystkich krajów, itd.

Będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych aby m .in. analizować ewentualne niewłaściwe odczyny poszczepienne. Wszystkie te informacje będą gromadzone i jawne na poziomie statystyk, tak byśmy wszyscy mieli informacje jawną - powiedział minister Niedzielski.

Kogo zaszczepią na koronawirusa?

Zaczynamy od medyków, osób starszych służb mundurowych – minister Niedzielski. Dodano również, że zaszczepiony zostanie personel pracujący w domach opieki społecznej. Kolejne grupy będą szczepione przez wiele miesięcy ze względu na ograniczoną liczbę dawek i tempo produkcji.

Promocja szczepionki na COVID-19 w Polsce

Na ostatnim etapie rząd będzie starał się przekonać Polaków do powszechnego szczepienia za pomocą "największej kampanii w ostatniej dekadzie". Baza wiedzy ma "trafiać do rozumu i do serca". Wkrótce ma ruszyć kampania medialna kształtująca "modele postaw i intencje szczepienia się".

Czytaj także
Przeczytaj więcej