18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tracimy najlepszych

Nie żyje Edward Mosberg. Duda odznaczył go orderem

22.09.2022  13:12
Edward Mosberg i jego wnuczka podczas Marszu Żywych 2022
Edward Mosberg i jego wnuczka podczas Marszu Żywych 2022 Fot: Łukasz Kalinowski/East News

Edward Mosberg był polskim Żydem ocalałym z Holokaustu. Po wojnie był zaangażowany w rozwój dialogu polsko-żydowskiego. Zmarł 22 września w wieku 96 lat.

Urodzony 6 stycznia 1926 roku w Krakowie, Edward Mosberg był więźniem obozów w Płaszowie i Mauthausen. Gdy wybuchła wojna, miał zaledwie 13 lat. W Holokauście stracił większość swoich bliskich. Po wojnie, w 1951 roku przeniósł się do Nowego Jorku wraz z żoną.

Fundacja From The Depths przyznaje odznaczenie jego imienia. Mosberg został w ten sposób uhonorowany za budowanie dialogu w duchu pamięci o Holokauście. Nagroda im. Edwarda Mosberga jest przyznawana za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Dostał order od prezydenta

Edward Mosberg został również uhonorowany przez Andrzeja Dudę. Prezydent odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP za „wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”

- W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą – skomentował to wydarzenie Edward Mosberg.

Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa oraz 6 milionów Żydów, brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas Holokaustu.

- mówił o prezydenckim Orderze.

Na koniec poprosił o pamięć: - Ważne aby ci, którzy przychodzą po nas, byli naszymi świadkami i mieli pewność, że tragedia Holokaustu nigdy nie zostanie zapomniana.

Edward Mosberg wielokrotnie brał też udział w Marszach Żywych w obozie Auschwitz. To coroczny program edukacyjny – w Dzień Pamięci o Holokauście maszeruje wówczas w ciszy z Auschwitz do Birkenau.

logo Tu się dzieje