18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To wielka strata

Nie żyje polski bohater. Henryk Jaskuła miał 96 lat

Kamil Kacperski
15.05.2020  11:49
Nie żyje polski bohater. Henryk Jaskuła miał 96 lat
Nie żyje polski bohater. Henryk Jaskuła miał 96 lat Fot: archiwum PAP

Jaskuła był trzecią osobą na świecie, która samotnie odbyła podróż dookoła świata bez zawijania do portów. O śmierci legendarnego żeglarza poinformował prezydent Przemyśla.

- Odszedł od nas wybitny przemyślanin, Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj, kapitanie, po niebiańskich oceanach - takimi słowami pożegnał Jaskułę prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun. To właśnie on jako pierwszy poinformował na Facebooku o śmierci Henryka Jaskuły, jednego z najwybitniejszych polskich sportowców w historii.

Nie żyje Henryk Jaskuła, legendarny żeglarz

Jaskuła należy do absolutnej elity morskiej żeglugi - był bowiem trzecim człowiekiem na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył całą Ziemię. Był jednocześnie pierwszym Polakiem, który podjął się takiego zadania. Jego morska podróż zaczęła się 12 czerwca 1979 roku, trwała 344 dni, więc zakończyła się 20 maja 1980 roku (co oznacza, że nadchodzi 40-lecie tego wydarzenia).

Jaskuła dokonał niemożliwego na pokładzie statku "Dar Przemyśla", a swoją podróż na podstawie zapisków opisał w książce "Non stop dookoła świata". Był też honorowym obywatelem Przemyśla, 

Jaskuła urodził się 22 października 1923 roku w Radziszowie. Zmarł 14 maja w wieku 96 lat. Na razie nie podano przyczyn zgonu.

Przeczytaj więcej
Komentarze