18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przykra wiadomość

Nie żyje wybitny polski reżyser. Miał 79 lat

06.04.2021  20:39
Andrzej Pałka był reżyserem i wykładowcą
Andrzej Pałka był reżyserem i wykładowcą Fot: Chinnapong/Shutterstock

Nie żyje Tadeusz Pałka, wybitny polski reżyser oraz nauczyciel przyszłych filmowców w Łódzkiej Szkole Filmowej. 79-latek słynął z produkcji filmów dokumentalnych.

Tadeusz Pałka zmarł 4 kwietnia 2021 roku w wieku 79 lat. Polski filmowiec oraz wykładowca stworzył wiele cenionych filmów dokumentalnych. Przyczyna śmierci reżysera nie jest znana.

Tadeusz Pałka zmarł w wieku 79 lat

Urodzony w Kazimierzu Dolnym reżyser swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1974 roku, kiedy to udało mu się ukończyć reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. W trakcie swojej kariery stworzył kilkadziesiąt dokumentów.

Do jego najpopularniejszych produkcji zalicza się: "Wygrać przegrać", "Ze wsi", Młyn", "Gospodarstwo", "Mieszkanie w bloku" oraz "Nadzieja". Ostatnia z wymienionych produkcji okazała się największym sukcesem reżysera. Za film z 1988 roku przyznano mu Srebrnego Lajkonika, a także Srebrnego Smoka na krakowskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

79-letni reżyser w swoich filmach często odnosił się do problemów społecznych oraz wykorzystywał motyw Lubelszczyzny. Ostatnia jego produkcja opowiadała o współczesnej Kubie.

Tadeusz Pałka był także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej oraz na Wydziale Kulturoznawstwa UMCS.

logo Tu się dzieje