18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czeka go Sąd Boski

Nie żyje arcybiskup Paetz. Był oskarżany o molestowanie kleryków

15.11.2019  11:38
Nie żyje arcybiskup Paetz. Był oskarżany o molestowanie kleryków
Nie żyje arcybiskup Paetz. Był oskarżany o molestowanie kleryków Fot: ADAM KOWALSKI/REPORTER

Juliusz Paetz nie żyje. Arcybiskup, metropolita poznański, zmarł w piątek w wieku 84 lat. Informację potwierdza Archidiecezja Poznańska.

Pogrzeb księdza będzie miał charakter "ściśle prywatny" - podała kuria. Udział weźmie w nim zaledwie kilka osób. Odbędzie się w katedrze poznańskiej.

Molestował kleryków, nie stanął przed sądem

Juliusz Paetz to postać niezwykle kontrowersyjna. W 2002 roku zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity poznańskiego po głośnych oskarżeniach o nadużycia seksualne. Paetz miał molestować młodych kleryków z poznańskiego seminarium. Do winy nigdy się nie przyznał.

Arcybiskup Paetz mimo obciążających oskarżeń i sankcji nałożonych przez zwierzchników, ani myślał poddać się karze. Choć Watykan zakazał mu udzielania bierzmowań i święceń, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy oraz przewodniczenia i uczestnictwa w kościelnych uroczystościach, często brał czynny udział w tych ostatnich. Nigdy nie został oskarżony i i sądzony przed sądem świeckim.

Czytaj także
Przeczytaj więcej