18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Antybohater filmu Sekielskich

Nie żyje biskup Edward Janiak. Odszedł w wieku 69 lat

23.09.2021  17:14
Biskup Edward Janiak miał 69 lat
Biskup Edward Janiak miał 69 lat Fot: MACIEJ KONIECZNY/REPORTER

 Biskup Edward Janiak nie żyje. Informację o śmierci przekazało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny zasłynął jako antybohater filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Śmierć Edwarda Janiaka potwierdziło w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny w latach 2012-2020 był biskupem diecezjalnym kaliskim, wcześniej sprawował posługę jako biskup pomocniczy wrocławski.

Bp Janiak urodził się w 1952 roku w miejscowości Malczyce. Przed wstąpieniem do seminarium kształcił się na Wydziale Technologii Drewna WSR w Poznaniu. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1979 roku we wrocławskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Biskup Edward Janiak nie żyje

Sprawa biskupa Janiaka stała się znana po premierze "Zabawy w chowanego". Twórcy filmu udowodnili w nim, że duchowny wiedział o przypadkach pedofilii na podległym mu terenie, lecz nic z tym nie robił.

W marcu bieżącego roku bp Edward Janiak został ukarany przez Watykan. Na biskupa  nałożono "zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej", a także "nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską". Duchowny musiał również wpłacić część pieniędzy na rzecz Fundacji Św. Józefa.

Odwołany ordynariusz nie mógł pogodzić się z decyzją Stolicy Apostolskiej. Jak twierdził, stał się "ofiarą medialnej nagonki", o czym poinformował w liście rozesłanym do pozostałych biskupów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej