18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wstrząsające

Nie żyje dyrektor CBA. To on uruchomił Pegasusa

22.01.2022  16:38
Nie żyje dyrektor CBA. To on uruchomił Pegasusa!
Nie żyje dyrektor CBA. To on uruchomił Pegasusa! Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

To wieść wstrząsnęła dziś chyba całą Polską. Nie żyje dyrektor CBA, który był odpowiedzialny m.in. za uruchomienie słynnego teraz Pegasusa. Jak były przyczyny tej tragedii?

Nie żyje dyrektor biura techniki operacyjnej CBA. Mężczyzna zmarł na początku tygodnia. To właśnie on był odpowiedzialny za uruchomienie systemu Pegasus oraz jego funkcjonowanie przez trzy lata. 

Nie żyje dyrektor CBA, to on uruchomił Pegasusa

O tej sytuacji poinformował TVN24.pl. Zmarł dyrektor pionu techniki operacyjnej CBA. Dziennikarze potwierdzili tę informację w kilku, niezależnych od siebie źródłach. Co było przyczyną tragedii?

Zmarł w poniedziałek, chodzi o kwestie zdrowotne. Nie mamy pełnych informacji, bo rodzina nie chce się komunikować z aktualnym kierownictwem CBA

- powiedział funkcjonariusz, prosząc o zachowanie anonimowości.

Co szczególnie istotne, zmarły w poniedziałek dyrektor kierował biurem techniki operacyjnej CBA, gdy w 2017 roku został kupiony system inwigilacji Pegasus.

Odpowiadał za testy systemu, za jego uruchomienie i następnie przez trzy lata nadzorował to, w jaki sposób był on wykorzystywany w codziennej służbie

- tłumaczył jeden z rozmówców tvn24.pl.

"To mógł być jeden z kluczowych świadków, którzy powinni stanąć przed komisją śledczą, gdy już ona powstanie. Sama komisja nadzwyczajna, która już działa w Senacie, nie ma instrumentów prawnych, by skutecznie wezwać na swoje posiedzenia funkcjonariuszy" - stwierdził były minister spraw wewnętrznych i poseł opozycji Marek Biernacki.

W tej chwili przede wszystkim współczujemy rodzinie zmarłego.