18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dziennikarz, pisarz, wielki człowiek

Nie żyje Tomasz Wołek. Był legendą i symbolem

Wojciech Kozicki
21.09.2022  12:31
Nie żyje dziennikarz Tomasz Wołek. Tok FM żegna legendę mediów
Nie żyje dziennikarz Tomasz Wołek. Tok FM żegna legendę mediów Fot: Albin Marciniak/East News

Nie żyje słynny polski dziennikarz i publicysta Tomasz Wołek. Zasłynął także jako autor książek, komentator i antykomunistyczny działacz. Odeszła prawdziwa legenda polskiego dziennikarstwa. Współpracował m.in. z TOK FM i Wyborczą. To wielka strata dla polskich mediów.

Niestety, radio TOK FM przekazało bardzo smutne wiadomości. Nie żyje jeden z najlepszych dziennikarzy w Polsce. W wieku 74 lat zmarł Tomasz Wołek. Informację o jego odejściu opublikował również na Facebooku Piotr Fogler, poseł I kadencji Sejmu. Opuścił nas w wieku 74 lat.

Nie żyje słynny polski dziennikarz. Zmarł Tomasz Wołek

Tomasz Wołek urodził się 1947 roku w Gdańsku i studiował historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 1968 roku, w czasach nieprzychylnych polskiej suwerenności, uczestniczył w wiecach studenckich. Angażował się w Solidarność i Ruch Młodej Polski. Gdy nastąpił stan wojenny, działał w prasie podziemnej. Pisał m.in. w "Bratniaku", "Głosie", "Więzi". Onet przypomina, że w okresie staniu wojennego pomagał rodzinom internowanych. Był także działaczem Forum Prawicy Demokratycznej. 

W 1997 roku Wołek otrzymał Nagrodę Kisiela, a czternaście lat później - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w 1999 roku wraz z Michałem Kamińskim i Markiem Jurkiem udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z Augusto Pinochetem, oskarżonym w Hiszpanii o zbrodnie przeciw ludzkości. Przeprowadził wówczas jeden z pierwszych wywiadów z tym chilijskim generałem po jego zatrzymaniu – przypomina Polsat News.

Z uśmiechem wspominam, jak za czasów ostatniego "Życia" opierniczał mnie za fundamentalizm katolicki. Niech dobry Bóg otoczy go swoją opieką. RIP" — napisał Tomasz Terlikowski na Twitterze.

W latacg 90. został redaktor naczelnym gazety „Życie Warszawy”, a później kierował pismem „Życie”. Teksty jego autorstwa publikowały m.in. „Polityka”, „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita”. Od kilkunastu lat udzielał się programie Jacka Żakowskiego na antenie radia Tok FM. Jest autorem książek "Copa America" i "Mexico Catolico".

Dziś rano zmarł Tomek Wołek, wspaniały człowiek, dziennikarz... Tomku, bardzo smutno, okropna wiadomość. Grażynko współczujemy – napisał Piotr Fogler Na Facebooku.

W 2005 r. został dyrektorem redakcji publicystyki stacji Tele 5. Został również prowadzącym w tej stacji program publicystyczny "Plusy dodatnie, plusy ujemne", podjął się również roli komentatora meczów piłkarskich. W czerwcu 2020 r. nakładem wydawnictwa "Nieoczywiste" ukazał się zbiór felietonów jego autorstwa "Historia pewnej prowokacji" – przypomina Onet.pl.