18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat

Niebezpieczna INWAZJA nad Bałtykiem. Zbliża się katastrofa ekologiczna

23.07.2020  18:21
Niebezpieczna INWAZJA nad Bałtykiem. Zbliża się katastrofa ekologiczna
Niebezpieczna INWAZJA nad Bałtykiem. Zbliża się katastrofa ekologiczna Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Morze Bałtyckie jest ukochanym, wypoczynkowym kierunkiem Polaków. Niestety, w ostatnich latach w jego wodach źle się dzieje. Teraz obserwujemy prawdziwą inwazję meduz, które mogą zagrozić równowadze w przyrodzie.

Morze Bałtyckie ratuje nas w tym roku, kiedy nie mamy możliwości wyjechania za granicę na wczasy. Na plażach zaroiło się od turystów, którzy nie chcą myśleć o problemach, chociaż być może powinni.

Morze Bałtyckie od lat zmaga się z niepokojącym zjawiskiem. Z roku na rok populacja meduz w tych zimnych wodach jest coraz większa, a w tym roku jest już naprawdę źle. Czyżbyśmy stali u progu katastrofy ekologicznej? Naukowcy ostrzegają.

Morze Bałtyckie zaatakowane przez meduzy

RMF24 donosi, że jest kilka bezpośrednich przyczyn rozrostu populacji meduz w Bałtyku. Naukowcy z Niemiec i Danii wskazują przede wszystkim na łagodną zimę oraz wzrost zasolenia wód naszego morza.

Mogły się też do tego przyczynić prądy oceaniczne, które przez cieśniny duńskie napełniają Bałtyk bardziej słoną wodą z północnego Atlantyku. Inwazja meduz oznacza spadek natlenienia wody, a także znacznie mniejszą ilość pokarmu dla ryb.

Jakby meduz nam było mało, badacze zaobserwowali występowanie żebropławów z gatunku mnemiopsis leidyi. Ich pojawienie się w Morzu Czarnym i Kaspijskim skutkowało katastrofami ekologicznymi.

Czyżby wczasy nad Bałtykiem niedługo miały być odległym wspomnieniem niektórych pokoleń? Oby nie!

Przeczytaj więcej
Komentarze