18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wolność wraca?

Niedziele bez handlu ODWOŁANE?! Ustawa może łamać prawo

26.07.2021  16:20
Ograniczenia handlu łamią konstytucję?
Ograniczenia handlu łamią konstytucję? Fot: WDnet Creation/Shutterstock

Trybunał Konstytucyjny już we wtorek wyda orzeczenie ws. ustawy zakazującej handlu w niedziele. Na wyrok z niecierpliwością czeka większość przedsiębiorców, pracowników, a także konsumentów. Plany PiS dotyczące dodatkowego zaostrzenia tych przepisów mogą nie wypalić.

Obowiązujące od trzech lat ograniczenie handlu w niedziele okazało się totalną klapą. Ustawa, która miała ratować właścicieli małych, osiedlowych sklepików przyspieszyła ich upadek. Polacy natomiast zaczęli na wszelki możliwy sposób unikać obowiązującego prawa, zamieniając sklepy w punkty pocztowe, a nawet stacje paliw.

Zakaz handlu w niedzielę - TK ogłosi wyrok

Konfederacja Lewiatan jeszcze w 2018 roku skierowała do TK wniosek o kontrolę tej kontrowersyjnej ustawy. Zdaniem organizacji przepisy te naruszają wolność pracy, a zatem łamią prawo.

Regulacja nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy w rozumieniu [...], skoro wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników - napisano w dokumencie.

Lewiatan podkreśla również, że ustawa "różnicuje pracowników", gdyż zakazuje sprzedaży w supermarketach, ale umożliwia np. handel pamiątkami, kwiatami, prasą, wyrobami piekarniczymi lub dewocjonaliami.

Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 27 lipca o godzinie 10:30. Wymiar sprawiedliwości tym razem podejmie decyzję sprzeczną z wolą rządu?

Czytaj także