Powikłania po decyzji PiS

Niedzielski: covid wraca. Nowa fala zakażeń

Wojciech Kozicki
03.11.2022  11:25
Niedzielski: covid wraca. Nowa fala zakażeń jeszcze w 2022 roku?
Niedzielski: covid wraca. Nowa fala zakażeń jeszcze w 2022 roku? Fot: Pawel Wodzynski/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że w Polsce wraca COVID-19. Kiedy uderzy nowa fala zakażeń i czy wrócą obostrzenia? Pojawia się jednak poważny problem ze szczepieniami i mamy powikłania pod decyzjach PiS.

Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja, ż w porównaniu z ubiegłym rokiem, jesień będzie spokojna w kontekście pandemii koronawirusa i nie dojdzie do przeciążenia infrastruktury szpitalnej. Ostrzegł jednak, że na przełomie roku może pojawić się problem, ponieważ „rośnie ryzyko następnej fali COVID-19”. Pandemia uderzy z pełną siłą? A rząd musi odsprzedać zakupione szczepionki. Istny dom wariatów!

Powrót COVID-19 w Polsce. A Niedzielski sprzedaje szczepionki

Adam Niedzielski apeluje o szczepienie się i ubolewa, że zaszczepiło się jedynie nieco ponad 700 tysięcy osób szczepionką w wersji BA.1 bądź BA.45. Ogólna liczba osób, które przyjęły drugiego boostera wynosi w Polsce 2,5 mln. 15,5 mln osób nie przyjęło ani jednej dawki szczepionki i nadal nie zamierzają tego robić.

Sprawa ze szczepionkami nie jest w Polsce taka prosta. Wyszło na jaw, że polski rząd kupił za dużo dawek i wiele z nich zostanie zutylizowanych. Dzienna liczba szczepień nie przekracza kilkunastu tysięcy, a tymczasem w magazynach jest jeszcze 25 mln dawek. Ministerstwo Zdrowia stara się odsprzedać część szczepionek.

W tej chwili zeszliśmy poniżej tysiąca zakażeń dziennie, jeżeli chodzi o średnią. Cały czas monitorujemy sytuację, ale mogę z satysfakcją powiedzieć, że sprawdziły się prognozy ministra zdrowia, który mówił, że fala zostanie wygaszona i ryzyko następnej fali mamy dopiero na przełomie roku" - podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie minister Niedzielski.
Czytaj także