Nowy preparat

Niedzielski ogłosił: czwarta dawka szczepionki

Wojciech Kozicki
01.09.2022  17:53
Ministerstwo Zdrowia ogłasza czwarte szczepienie na COVID-19 w Polsce
Ministerstwo Zdrowia ogłasza czwarte szczepienie na COVID-19 w Polsce Fot: Adam Burakowski/REPORTER/East News

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na powrót COVID-19 w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski już zapowiedział, że dla osób 12+ będzie dostępna czwarta dawka szczepionki na koronawirusa. Czy Polacy będą skorzy przyjąć booster? Jak można zarejestrować się na szczepienie czwartą dawką?

Chociaż niedawno wybuchła afera i Polska nie chciała zapłacić za szczepionki, które zamówiła, to minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada już czwartą przypominają dawkę preparatu na COVID-19. Chodzi konkretnie o nowy booster chroniący głównie przed wariantem Omikron. Radio ZET przypomina, że obecnie  czwartą dawkę szczepionki (drugą przypominającą) mogą przyjąć osoby powyżej 60. roku życia, osoby z osłabioną odpornością oraz personel medyczny.

Niedzielski zapowiada: czwarta dawka szczepionki w Polsce

Adam Niedzielski po decyzji EMA ogłosił, że już niebawem szczepienia na koronawirusa w Polsce ruszą pełną parą. Nie podał jednak konkretnej daty. W piątek decyzję o dopuszczeniu nowej szczepionki do użytku ma zatwierdzić Komisja Europejska.

W Polsce stosowane będą szczepionki firm Pfizer i Moderna. Ministerstwo Zdrowia sugeruje, by szczepić się tym preparatem, który był użyty przy pierwszym szczepieniu przypominającym. Aby zapisać się na szczepienie, należy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 lub zarejestrować się na stronie pacjent.gov.pl.

Czy Polacy chętnie będą szczepić się czwartą dawką? Wirtualna Polska przypomina, że W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 22,5 mln osób, co stanowi niecałe 60 proc. społeczeństwa. Pierwszą dawkę przypominającą przyjęło 13,4 mln osób.

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków zarekomendował dopuszczenie dwóch szczepionek dostosowanych do zapewnienia szerszej ochrony przeciw COVID-19. Chodzi o szczepionki Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1. Szczepionki te są wersjami pierwotnych szczepionek Comirnaty (Pfizer/BioNTech) i Spikevax (Moderna), ukierunkowanymi na podwariant omikron BA.1, oprócz pierwotnego szczepu SARS-CoV-2 – wyjaśnia Radio ZET.
Czytaj także