18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaraza nie ma litości

Niemowlęta z COVID-19 walczą o życie. Trafiły pod respirator

03.12.2021  08:30
Niemowlęta pod respiratorem w Legnicy
Niemowlęta pod respiratorem w Legnicy Fot: Johnny Bravoo/Shutterstock

Do szpitala w Legnicy trafiło czworo niemowląt z ciężkim przebiegiem COVID-19. Młodzi pacjenci zostali podłączeni do respiratorów. Niestety, koronawirus coraz częściej atakuje dzieci.

Jak informuje TVN24.pl, w czwartek do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy trafiło czworo niemowląt, które zostały zakażone koronawirusem. Ich stan oceniany jest jako ciężki. Troje z nich leży pod respiratorem.

Pośród czwórki tych dzieci, które były u nas hospitalizowane, tylko jedno dziecko było z rodziny, gdzie wszyscy byli zaszczepieni. Zaraziło się, ale ponieważ matka była zaszczepiona i to jest najistotniejsze to dziecko posiadało przeciwciała i przechodziło chorobę najlżej. Tak naprawdę tylko w tym przypadku obyło się bez respiratora i ciężkiego zapalenia płuc z niewydolnością oddechową – mówił w rozmowie z TVN24 rzecznik placówki, Tomasz Kozieł.

Lekarze podkreślają, że liczba młodych pacjentów niebezpiecznie rośnie, a COVID-19 to już nie tylko choroba atakująca osoby starsze lub z osłabioną opornością.

COVID-19 atakuje dzieci

Doktor Michał Wronowski z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie zauważa, że najmłodszych zarażają głównie rodzice lub inni członkowie rodziny, którzy nie chcieli szczepić się przeciw COVID-19. Jak podkreśla, problemem jest również lekceważące podejście do obowiązujących restrykcji w szkołach.

Z tego, co mi opowiadają moi pacjenci, wynika, że przestrzeganie reżimu prawidłowego noszenia maseczki w szkole jest rzadkością. Niestety, także wśród nauczycieli zdarzają się przypadki niewywiązywania się z tego obowiązku, mieliśmy kilku pacjentów zakażonych najpewniej przez nauczyciela - mówił lekarz.

Problem dostrzegła Komisja Europejska, która przyspieszyła prace nad dopuszczeniem szczepionek dla najmłodszych osób. W Polsce już od 13 grudnia dzieci w wieku 5-11 lat będą mogły przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19.