18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bolesne fakty

Wysyp niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jest źle

18.02.2021  20:03
Niepożądane odczyny poszczepienne
Niepożądane odczyny poszczepienne Fot: Piotr Hukalo/East News

Niepożądane odczyny poszczepienne spędzają sen z powiek wszystkim, którzy planują poddać się szczepieniu przeciwko Covid-19. Niestety, ich liczba stale rośnie. Podano ile, zgodnie z oficjalnymi raportami, przypada skutków ubocznych na konkretny rodzaj szczepionki. Te dane Wami wstrząsną.

Niepożądane odczyny poszczepienne to coś, co wstrzymuje wielu Polaków przed zapisaniem się na szczepienie przeciwko Covid-19. Niestety, dane o tym, jak często występują skutki uboczne - są realnie wstrząsające. 

Oficjalne informacje, zgromadzone w raportach Ministerstwa Zdrowia opisują, jak często przytrafiają się niepożądane odczyny poszczepienne w przypadku wszystkich szczepionek, które podawane są w Polsce.

Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 odnotowano dotychczas 1950 niepożądanych odczynów poszczepiennych; po szczepionce od firmy Pfizer - 1820, po preparacie od AstraZeneca -117, zaś po zastrzykach od Moderny – 13

- poinformował PAP w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Niepożądane odczyny poszczepienne zniechęcą Polaków?

Przypominamy, że za niepożądany odczyn poszczepienny uznaje się każde pogorszenie stanu zdrowia, następujące w określonym czasie po iniekcji. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Zdecydowanie najczęściej w przypadku szczepionki przeciwko koronawirusowi - występują łagodne skutki uboczne.

Na potwierdzenie tego możemy podeprzeć się statystyką. Aż 1635 odczynów spośród 1950 zakwalifikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny, jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Wojciech Andrusiewicz podkreśla jednocześnie, że różnice w liczbie NOP są związane m.in. z różnicami w liczbie osób zaszczepionych poszczególnymi szczepionkami. Przypominamy, że szczepienia ruszyły w Polsce 27 grudnia 2020 roku i jako pierwsi przyjęli je medycy.