18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co dalej z mandatami?

Maseczki niezgodne z prawem? Jest wyrok sądu!

Wojciech Kozicki
09.01.2021  15:41
Mandaty za brak maseczki niezgodne z kontytucją?
Mandaty za brak maseczki niezgodne z kontytucją? Fot: Piotr Molecki/East News

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza, a rząd PiS i Ministerstwo Zdrowia nakładają na Polaków kolejne restrykcje i obostrzenia. Tymczasem kolejny sąd uznał, że nie wszystkie są zgodne z konstytucją. Czy to oznacza koniec noszenia maseczek?

Rządowe zakazy i nakazy epidemiczne niezgodne z prawem? Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził jednoznacznie, że rozporządzenie o nakazie zasłaniania ust i nosa zostało wydane w sposób sprzeczny z konstytucją i uchylił grzywnę nałożoną za nieprzestrzeganie obostrzeń. Sąd przypomniał jednak, że ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych pozwala nakazywać określony sposób zachowania osobom chorym i podejrzanym o zachorowanie, ale rządowe rozporządzenie obowiązki nakładało na wszystkich Polaków.

Noszenie maseczek i mandaty

Wcześniej podobny wyrok wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Jak podaje Business Insider, politycy Solidarnej Polski zgłosili projekt ustawy zakazującej odmowy przyjmowania mandatów.

Media przypominają, że sprawa dotyczyła mężczyzny, który w kwietniu 2020 roku został ukarany grzywną za brak maseczki. Musiał zapłacić 5 tysięcy złotych kary, a Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podtrzymał decyzję.

W ocenie Sądu, doszło więc do naruszenia art. 92 ust. 1 Konstytucji RP albowiem rozporządzenie wykonawcze wykraczało w tej części poza granice delegacji ustawowej, ponieważ nie może jej uzupełniać, rozbudowywać ani modyfikować – stwierdził Warszawski Sąd Administracyjny. (Business Insider).

logo Tu się dzieje