18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tylko nie to!

Nowa PLAGA W POLSCE. Toksyczne, pełzające, straszne

05.07.2022  17:22
Plaga niebezpiecznych gąsienic
Plaga niebezpiecznych gąsienic Fot: Jack Soldano/Shutterstock

Jak podaje Wirtualna Polska - mamy w kraju nową plagę! Tym razem na Polaków czyhają toksyczne gąsienice. Warto poznać swojego przeciwnika i wiedzieć, jak zachować się w obliczu spotkania z takim pełzającym gościem. 

Wirtualna Polska donosi o pladze toksycznych gąsienic, które rozpanoszy się po kraju na dobre. Obecność tego niebezpiecznego osobnika zaobserwowano w województwie wielkopolskim. Największe niebezpieczeństwo czyha na nas na dębach.

To właśnie na tych drzewach najwięcej jest gąsienic korowódki dębówki. Potrafią one bardzo mocno dopiec człowiekowi, a często przyczyniają się też do chorób zwierząt. Warto poznać potencjalne zagrożenia, które wynikają z ich obecności w kraju.

Plaga niebezpiecznych gąsienic

Wysyp korowódki nastąpił na terenie sołectwa Dębówko Stare w gminie Białośliwa. Ostrzeżenia wystosowała gminna strona internetowa, podając jednocześnie uspokajające wieści - w najbliższym czasie prowadzony będzie oprysk, który to zagrożenie wyeliminuje. Takie stanowcze kroki są konieczne, zanim inwazja przybierze znacznie gorszą formę.

Niebezpieczna gąsienica wygląda niepozornie i nie odróżnia się szczególnie od tych, które nie stanowią zagrożenia. Jednakże akurat jej imponujące włoski mogą stanowić poważny problem, jeśli ktoś będzie miał z nimi kontakt.

To częste zjawisko wśród wielu populacji owadów. To forma ochrony, która zapewnia spokój i odstrasza ptaki. Włoski mają działanie drażniące, alergizujące

- wyjaśnia Stanisław Czachorowski, biolog, ekolog i entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Kontakt z tą gąsienicą u człowieka i zwierzęcia może spowodować: silne podrażnienie skóry oraz błon śluzowych, wymioty, spadek samopoczucia. Co gorsza, objawy te mogą pojawić się nawet, kiedy trzymamy się na dystans i mamy z korowódką dębówką znikomy kontakt.

Uważajcie na siebie w to pełne niebezpieczeństw lato!