18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pełna lista nowych przepisów

Nowe ZAKAZY I OGRANICZENIA w Polsce!

Wojciech Kozicki
31.03.2020  12:31
Nowe ograniczenia i przepisy w Polsce - rząd kontra koronawirus
Nowe ograniczenia i przepisy w Polsce - rząd kontra koronawirus Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Walka z koronawirusem w Polsce trwa, wprowadzane są nowe ograniczenia i zakazy, ale restrykcje nie działają. Polacy i tak wychodzą z domów, a liczba chorych i ofiar śmiertelnych rośnie. Rząd podjął więc stanowczedecyzje i zaostrza rygor. Jakie są nowe obostrzenia i restrykcje? Poniżej pełna lista nowych restrykcji i przepisów.

Nowe zakazy i ograniczenia w Polsce! To było do przewidzenia. Koronawirus jak na razie wydaje się wygrywać z polskimi służbami i zdrowym rozsądkiem Polaków. Już wczoraj minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że prawdopodobnie wejdą w życie nowe obostrzenia i nastąpi zmiana przepisów, a później rzecznik rządu Michał Dworczyk oznajmił, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi zestaw regulacji dotyczących kolejnych ograniczeń mających na celu walkę z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. 

Po godzinie 12:00 rozpoczęła się konferencja prasowa i przekazano nowe informacje. Rząd zaczyna ostro walczyć z epidemią.

Izolacja musi być zachowana w sklepach, w miejscach pracy, w środkach komunikacji publicznej. Musimy pamiętać, że to jest wyjątkowy czas. Niestety, podczas tego weekendu pojawiły się dość duże zbiorowiska osób w różnych miejscach publicznych - zapowiadał wicepremier Gliński. (Polsat News)

Premier Morawiecki na konferencji powiedział, że nie chce sytuacji jak w innych europejskich krajach, gdy lekarze typują grupy pacjentów, których nie będą ratować. Przyznał, że Polacy nie przestrzegają zasad i restrykcji, w weekend ruszyli na place i bulwary, skąd jak już potwierdzono, rozprzestrzeniły się nowe zakażenia. Apeluje, by zachować dystans między sobą, nie wychodzić z domu bez potrzeby, a zakupy robić jak najrzadziej.

Nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej jak powinniśmy i dochodzi tam do zakażeń - przyznał premier Morawiecki

Nowe ograniczenia i zasady:

 • Ograniczenia dostępu do parków, deptaków, bulwarów plaż.
 • Obowiązkowy odstęp 2 metrów między osobami w przestrzeni publicznej.
 • Całkowicie zamknięte zostaną punkty usługowe, fryzjerskie, salony tatuażu, itd.
 • Limit osób przebywających w sklepie wynosi maksymalnie 3 osoby na jedną kasę.
 • Osoby poniżej 18. roku życia mają przebywać w przestrzeni publicznej z osobą dorosłą.
 • Na poczcie mogą przebywać 2 osoby na jedno okienko
 • Na straganach i targach może przebywać do 3 osób na jedno stoisko
 • Obowiązek nakładania rękawiczek w sklepach
 • W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane, ale pozostaną otwarte nadal drogerie, sklepy spożywcze i apteki
 • W godzinach 10-12 sklepy, drogerie i apteki będą otwarte tylko dla seniorów
 • W biurowcach i w zakładach pracy ludzie mają być wyposażeni w środki do dezynfekcji
 • Ograniczona działalność hoteli i miejsc noclegowych z wyjątkiem miejsc wykorzystywanych do kwarantanny i izolacji
 • Rozszerzona formuła kwarantanny
 • Limit używanych miejsc u przewoźników prywatnych, a naruszenia przepisów mają być rygorystycznie sprawdzane
 • Na czas pandemii odwołano wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne do ratowania życia
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • Władze lokalne są zobligowane do dezynfekcji przestrzeni miejskiej i wyłączenia m.in. przycisków sygnalizacji świetlenej

Chociaż rygor jest zaostrzany, minister Szumowski zapowiada szczyt zachorowań, to nadal upiera się, że wybory prezydenckie 2020 muszą się odbyć, a termin 10 maja jest nie do ruszenia. Polityk PiS zapowiedział nawet, że PiS zmusi Polaków do wyborów i już grozi ostrym i karami.

Kościoły, policja i wojsko

Jeśli chodzi o kościoły i zgromadzenia religijne, nie są wprowadzone żadne dodatkowe ograniczenia. Policja będzie bardziej zaangażowana do pilnowania, czy nowe zasady i restrykcje są  przestrzegane w przestrzeni publicznej. Premier Morawiecki zapowiedział także, że "wojsko ma być w większej gotowości" o co poprosił już ministra obrony narodowej. Należy przypomnieć, że wojsko zostało już włączone do walki z koronawirusem w Polsce.

Zleciłem wojsku i służbie zdrowia tworzenie nowych miejsc dla osób chorych na koronawirusa, by uniknąć scenariusza włoskiego - ogłosił premier Morawiecki.

Premier nie podał terminu, kiedy obostrzenia mogą być zniesione.

Czytaj także