18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Raport i nowe dane

Ujawnili ile odnotowano niepożądanych objawów po szczepieniu

Wojciech Kozicki
11.02.2021  09:10
Niepożądane objawy i problemy po szczepieniu na koronawirusa? Rząd ujawnia dane
Niepożądane objawy i problemy po szczepieniu na koronawirusa? Rząd ujawnia dane Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna i skuteczna? Jakie może powodować powikłania i skutki uboczne? Państwowa Inspekcja Sanitarna ujawniła dane, ile w Polsce odnotowano zgłoszeń niepożądanych odczynów po przyjęciu szczepionki na koronawirusa (NOP).

Szczepionka na COVID-19, zdaniem rządu i koncernów farmaceutycznych, jest bezpieczna, a powikłania i skutki uboczne nie powinny się zdarzyć. A jednak, Państwowa Inspekcja Sanitarna ujawniła, że w Polsce odnotowano 1558 zgłoszeń o niepożądanych odczynach po zaszczepieniu. 1308 z nich to odczyny łagodne. Przypominamy jednak, że w Polsce zdarzały się już zgony po zaszczepieniu, chociaż oficjalnie nie wiąże się ich z podaniem preparatu.

NOP po szczepieniu na COVID. Szczepionka bezpieczna?

Czym jest odczyn niepożądany po zaszczepieniu? Jak wyjaśnia Interia.pl, to „występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia”. Odczyny mogą mieć postać łagodną lub ciężką. Odczyn łagodny to np. ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Zgłaszano jednak też takie objawy jak bóle głowy, gorączka, duszności, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Bieżący i szczegółowy raport dotyczący NOP w Polsce jest dostępny na stronach rządowych.

Setki tysięcy ludzi przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19 w Polsce. W niektórych przypadkach odnotowano NOP czyli niepożądane odczyny poszczepienne. W zdecydowanej większości miały one łagodną postać. Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP)  – czytamy na stronie polskiego rządu.

Gdzie zgłosić problemy i powikłania po szczepionce?

Informacje o NOP są zgłaszane z poziomu gabinetowego systemu informatycznego przez lekarzy do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 24 godzin licząc od podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia. Dane są weryfikowane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, bo jak podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, resort nie posiada kompetencji do oceny zgłoszeń i np. nie może potwierdzić, że szczepionka przyczyniła się w danym przypadku do śmierci pacjenta.

Czytaj także
Przeczytaj więcej