18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wymiana dowodów w Polsce

Będą nowe dowody osobiste. Szykuje się totalna kotnrola?

Wojciech Kozicki
24.09.2020  16:11
Wymiana dowodów osobistych w Polsce - po co urzędnikom dane biometryczne?
Wymiana dowodów osobistych w Polsce - po co urzędnikom dane biometryczne? Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dowody osobiste w Polsce znowu do wymiany? Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwo Cyfryzacji  szykują się na zmiany przepisów.  Wkrótce w kraju pojawią się dowody przechowujące dane biometryczne. Szykuje się totalna kontrola i inwigilacja obywateli?

Nowe dowody osobiste w Polsce i zmiana przepisów. Jak ujawnia Radio ZET, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwo Cyfryzacji muszą wprowadzić nowelizację przepisów wymaganą  przez Parlament Europejski i Radę UE. Zmiany wymusza na Polsce uniknie rozporządzenie 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku.

Kiedy wymiana dowodów osobistych w Polsce? Nowe przepisy i dane biometryczne

Zmienione przepisy mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 roku. Nowe dowody osobiste będą przechowywały dane biometryczne właścicieli takie jak np. odcisk palca pobierany przez urzędników za pomocą mobilnych punktów skanowania. Konieczny będzie także podpis na dowodzie osobistym.

Oprócz wprowadzenia przechowywania nowych danych biometrycznych nowe dowody mają otrzymać także lepsze zabezpieczenia, dotyczące zarówno wydawania, jak i obiegu dokumentów w Unii Europejskiej – pisze biznes.radiozet.pl.

Celem wprowadzenia nowych dowodów osobistych jest ujednolicenie związanych z nimi zabezpieczeń na terenie Unii Europejskiej. Wiadomo już, że wraz z wejściem nowym przepisów nie będzie konieczna szybka wymiana dowodów w Polsce. Ma ona następować sukcesywnie zgodnie z utratą ważnych dokumentów tożsamości.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze