18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będa kosić kasę jak zboże

Nowe mandaty! Oberwą właściciele psów i kierowcy

Wojciech Kozicki
26.05.2020  21:14
Psy na celowniku policji - posypią się mandaty
Psy na celowniku policji - posypią się mandaty Fot: PAWEL SKRABA/REPORTER/East News

Kryzys gospodarczy szaleje, kolejny rząd przejada i rozdaje pieniądze Polaków. Jak uzupełnić finansowe braki? W prosty sposób – sięgnąć do kieszeni wyborców. Tym razem niech na baczności mają się właściciele psów i przewoźnicy. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szykuje zmiany w przepisach dotyczących nakładania mandatów karnych. Jak ujawniają media, będą dwa nowe mandaty. Dostaną je przewoźnicy i opiekunowie niebezpiecznych zwierząt.

Mandat za groźnego psa

Pierwszy mandat będzie wymierzony we właścicieli psów spoza listy ras groźnych, a które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla otoczenia. Będzie można nałożyć mandat w wysokości maksymalnie 500 złotych.

Nowelizacja rozporządzenia jest konsekwencją zmian wprowadzonych w Kodeksie wykroczeń w 2018 r. Wprowadzono typ podstawowy wykroczenia z art. 77 k.w. – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (§ 1) oraz typ kwalifikowany (§ 2), który polega na dopuszczeniu się czynu z § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka – podaje RP.pl.

Mandat dla przewoźników

Drugi typ mandatu to cios w przewoźników. Ma on „zmotywować” właścicieli taboru do większego przestrzegania zasad higieny. Za brudne auto będzie można otrzymać karę w wysokości 1500 złotych. Jeśli przewoźnik nie zapewni podróżnym odpowiednich warunków higieny, również dostanie mu się po kieszeni.

Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny (do 1.500 złotych) albo karze nagany – Interia.pl cytuje art. 117. Kodeksu wykroczeń.

Zagłosuj

Czy palisz papierosy w samochodzie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze