"Ograniczenie mobilności społecznej"

Od dzisiaj nowe obostrzenia i przepisy

Wojciech Kozicki
15.03.2021  08:10
Mazowieckie, lubuskie - zmiany od poniedziałku, nowe obostrzenia
Mazowieckie, lubuskie - zmiany od poniedziałku, nowe obostrzenia Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Trzecia fala pandemii COVID-19 atakuje Polskę, a rząd wprowadza kolejne obostrzenia w kolejnych regionach. Od dzisiaj w dwóch województwach: mazowieckim i lubuskim, obowiązują nowe restrykcje, ograniczenia i przepisy. Co się zmienia od poniedziałku?

Dramatycznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce, a rząd PiS i Ministerstwo Zdrowia walczą z epidemią COVID-19 poprzez regionalne zaostrzenie obostrzeń. Od poniedziałku 15 marca  nowe obostrzenia sanitarne obowiązują  w województwie lubuskim i województwie mazowieckim. Takie same ograniczenia obowiązują od soboty, 13 marca na Pomorzu (do 28 marca), a na Warmii i Mazurach przedłużone też do 28 marca.

Mazowieckie, lubuskie - zmiany od poniedziałku, nowe obostrzenia

Od dzisiaj (poniedziałek 15 marca) do 28 marca zawieszona jest działalność saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn; klubów fitness i siłowni; hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu); basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej); stoków narciarskich.

Jeśli chodzi galerie handlowe, otwarte będą jedynie salony prasowe, księgarnie, apteki, drogerie, sklepy zoologiczne, sklepy spożywcze, sklepy z artykułami budowlanymi. Mogą być w nich świadczone m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie. 

W całej Polsce nadal nieczynne stacjonarnie są restauracje. Jedzenie można zamówić jedynie na wynos i z dowozem.

Lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

W całym kraju do 28 marca obowiązuje zakaz organizacji m.in. wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online. W województwach, w których mogą być otwarte centra i galeria handlowe, obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw.; 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw. – przypomina Radio ZET.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Jak czytamy na rządowych stronach,  „sytuacja epidemiczna w kraju jest dynamiczna”, a to kolejne dobowe rekordy zakażeń skłaniają rząd do podejmowania odpowiedzialnych decyzji, bo zdrowie i życie obywateli oraz wydajna służba zdrowia są priorytetem. Ryzyko nowych zakażeń musi być zminimalizowane poprzez ograniczenie mobilności społecznej.

Nowe restrykcje od 15 marca (poniedziałek) w województwach mazowieckim i lubuskim:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Decyzje w sprawie zaostrzenia obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje, uwzględniając realia epidemiczne. Konieczne jest, abyśmy ograniczyli mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z COVID-19. Szczególnie ważne jest to w regionach, gdzie wskaźniki zachorowań są najwyższe: Warmia i Mazury, Pomorze, a także Mazowsze i Lubuskie – rząd wyjaśnia wprowadzenie restrykcji. (gov.pl)
Zobacz także
Czytaj także