18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zwrot akcji

Nowe obostrzenia są... BEZ SENSU?! Wirusolog alarmuje

30.09.2020  18:46
Nowe obostrzenia są bez sensu, zdaniem wirusologa
Nowe obostrzenia są bez sensu, zdaniem wirusologa Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Nowe obostrzenia wprowadzane w celu zwalczenia koronawirusa są... bez sensu? Wirusolog nie ma wątpliwości i punktuje błędy rządu. Od dłuższego czasu Polska wyraźnie nie radzi sobie z COVID-19.

Liczba przypadków koronawirusa w kraju przechodzi nasze najśmielsze wyobrażenia. Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych tysiącach chorych i nie wiadomo do końca, jak radzić sobie z zaostrzającą się sytuacją.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nowych obostrzeń, które mają na celu utrzymanie wirusa w ryzach. Wśród zasad, do których wkrótce przyjdzie nam się stosować, są: zamykanie pubów i restauracji w strefach czerwonych o godz. 22, ograniczenie liczby gości na weselach itd.

W strefie zielonej zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób, do 100 osób; w strefie żółtej obecny limit 100 osób zostanie zmniejszony do 75, zaś w strefach czerwonych - gdzie obecnie wynosi 50 osób - pozostanie bez zmian

- informował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Nowe obostrzenia są... BEZ SENSU?!

Te pomysły nie przemawiają do prof. Krzysztofa Simona, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W rozmowie z Wirtualną Polską odniósł się on do nowych sposobów polityków na walkę i ma wiele uwag, które nawet laikowi wydają się niesamowicie wręcz logiczne.

Dość smutno się zapowiadają te wieczory, jeśli nie można pójść do restauracji, knajpy czy gdziekolwiek na wieczór. To raczej chodzi o to, żeby nie było tam zagęszczenia, żeby była wentylacja. Na tym to ma wszystko polegać. Co z tego, jak się ludzie będą zakażali między 6 i 22, a po 22 już nie, bo będzie lokal zamknięty

- komentował te pomysły prof. Simon. 

Zdaniem lekarza, nie chodzi o ograniczanie godzin funkcjonowania placówek, ale o to, czy dane miejsca są odpowiednio przystosowane do działania i bezpieczne. Sam ma kilka wskazówek, jak realnie walczyć z pandemią.

Tam, gdzie jest większe nagromadzenie ludzi, trzeba nosić maskę, bo mamy epidemię. Proszę pamiętać, że to chroni przed koronawirusem, ale także przed infekcjami paragrypowymi i grypą. Chroni też przed pyłami. Walczyliśmy przecież z zapyleniem i zasmrodzeniem. Chroni też przed różnym biologicznymi alergenami

- mówił prof. Simon.

Trudno odmówić mu racji.

Przeczytaj więcej
Komentarze