18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Przekierujemy wszystkie siły"

Nowe obostrzenia. Kontrole sanepidu i policji

13.12.2021  10:57
Rząd zapowiada kontrole. Sanepid i policja sprawdzą kto nie przestrzega obostrzeń
Rząd zapowiada kontrole. Sanepid i policja sprawdzą kto nie przestrzega obostrzeń Fot: Mateusz Grochocki/East News

Przestrzegacie obostrzeń i restrykcji epidemicznych? Jeśli nie, to miejcie się na baczności, bo rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział intensywne kontrole przeprowadzane przez policję i sanepid. Przypominamy, że nowe obostrzenia wchodzą w życie już 15 grudnia.

Rzecznik rządu Piotr Müller w programie „Graffiti” ujawnił nowe informacje o planach rządu i Ministerstwa Zdrowia. Wiadomo, że za kilka dni wejdą w życie nowe obostrzenia, ale czy rzeczywiście będą przestrzegane? Do akcji wkraczają sanepid i policja. Będą kontrole sprawdzające m.in. przestrzeganie niższych limitów w hotelach, restauracjach i transporcie zbiorowym. Co więcej, „wszystkie siły będą przekierowane do weryfikacji działań". Kontrole mają być losowe i oddolne, ale też nie zabraknie tych wykonywanych po zgłoszeniach od obywateli. Rzecznik przypomniał, że za przestrzeganie limitów odpowiada podmiot prowadzący działalność. 

Kontrole sanepidu i paszporty covidowe

Piotr Müller wyjaśnił, że jeśli przedsiębiorca „zajmie się sprawdzaniem certyfikatów covidowych, ponad limit wejdą osoby zaszczepione”. Podkreślił, że podmioty gospodarcze nie powinny szukać dziury w całym jeśli chodzi o sprawdzanie certyfikatów szczepiennych, bo mają podstawy prawne do weryfikowania takich danych.

Część osób będzie szukała dziury w całym i powodów, dlaczego rzekomo nie można sprawdzać certyfikatów covidowych klientów. W innych państwach firmy same zabiegały, aby wprowadzić takie przepisy - powiedział Müller. (Polsat News)

Obowiązkowe szczepienia na koronawirusa

Czy czekają nas obowiązkowe szczepienia w Polsce? Przedstawiciel rządu ujawnił, że rozmowy o tym, na które grupy zawodowe nałożyć obowiązek szczepienia, powinny zakończyć się na przełomie grudnia i stycznia. 

Na dziś pewne tylko obowiązkowe szczepienie dla medyków, których zobligują prowadzący punkty opieki zdrowotnej. W praktyce może się zdarzyć, że będzie to dotyczyć wszystkich przedstawicieli tej grupy; może też pojawić się taka regulacja – zapowiedział Müller. (Polsat News)