18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska walczy z epidemią

NOWE RESTRYKCJE W POLSCE. Surowe ograniczenia

Emilia Waszczuk
15.10.2020  17:39
Nowe ograniczenia w Polsce. Pokonamy koronawirusa?
Nowe ograniczenia w Polsce. Pokonamy koronawirusa? Fot: Planeta.pl

Od soboty w Polsce obowiązywać będą dużo surowsze ograniczenia. Walka z epidemią koronawirusa nabiera tempa. Premier i minister zdrowia podali nowe zasady.

Kolejny raport i nowy rekord zakażeń koronawirusem SARS-COV-2. Liczba zdiagnozowanych w ciągu ostatniej doby przypadków przekroczyła 8 tysięcy, rośnie też liczba osób hospitalizowanych i pacjentów wymaganych respiratorem. Premier Mateusz Morawiecki zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, a naukowcy przedstawiają prognozy, wedle których za dwa tygodnie nastąpi katastrofa i zabraknie nie tylko sprzętu i miejsc do leczenia, ale też lekarzy.

Jedynym sposobem na opanowanie epidemii jest wprowadzenie surowych restrykcji i przestrzeganie ich przez obywateli. Co na to rząd? W czwartek po południu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wprowadzenie nowych obostrzeń. Zmiany obejmą całą Polskę.

Nowe ograniczenia. Mateusz Morawiecki grzmi: izolacja

Już od soboty obowiązywać ma nowa lista powiatów objętych strefą żółtą i czerwoną. Najsurowsze restrykcje od tego dnia wprowadzone zostaną w ponad stu powiatach! Jednak zmiany czekają wszystkich mieszkańców kraju. Co nas czeka?

Na wstępie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, jakie są najważniejsze cele rządu w walce z epidemią. Pierwszy i najważniejszy to ochrona zdrowia i życia Polaków, zwłaszcza osób starszych, które powinny wdrożyć samoizolację. Drugi to utrzymanie płynności w służbie zdrowia, trzeci - poprawne funkcjonowanie gospodarki, mimo restrykcyjnych obostrzeń.

Wygramy tę walkę, ale tylko, jeśli będziemy przestrzegali zaleceń - powiedziałpremier w czasie konferencji prasowej.

Mateusz Morawiecki zdradził, co jest dziś dla nas najważniejsze - to pozostanie w domach. O sukcesie w walce z epidemią zdecyduje samoizolacja, wdrożenie pracy zdalnej i unikanie kontaktów, zwłaszcza większych spotkań czy imprez.

Restrykcje w walce z epidemią. Kolejne ograniczenia

Jak ogłosił premier Mateusz Morawiecki, rządowy zespół kryzysowy zdecydował o nałożeniu ograniczeń na lokale gastronomiczne. W strefie żółtej pracować będą w godzinach 6-21. W transporcie publicznym zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Od 19 października w weselach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 25 osób. Również zgromadzenia ograniczone zostały do 25 osób. Szkoły wyższe i  średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się jedynie bez udziału publiczności. Zamknięte zostaną baseny.

W strefie czerwonej wprowadzony zostanie zakaz wesel i imprez okolicznościowych. Szkoły średnie i wyższe przechodzą na nauczanie zdalne. W transporcie publicznym zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Zgromadzenia dozwolone są jedynie do maksymalnie 10 osób.

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj także