18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PILNE!!!

Dodatkowe obostrzenia ogłoszone! Obowiązują od wtorku

Emilia Waszczuk
21.12.2020  07:38
Mutacja koronawirusa. Loty z Wielkiej Brytanii zawieszone
Mutacja koronawirusa. Loty z Wielkiej Brytanii zawieszone Fot: vaalaa/Shutterstock

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w nocy o pilnym wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń. Ma to związek z rozprzestrzeniającą się nową mutacją koronawirusa.

Decyzja rządu podjęta późnym wieczorem i ogłoszona tuż przed północą. Niespodziewanie rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił na Twitterze, że Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii. Nowe ograniczenie wejdzie w życie o północy w nocy z poniedziałku na wtorek.

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa - napisał.

Jak na razie nie wiadomo, jak długo obowiązywać ma zakaz podróżowania z Wielkiej Brytanii. Ograniczenie uderza jednak w tysiące Polaków, którzy mieszkają na co dzień na Wyspach, ale chcieli przylecieć do Polski na święta. Czy w takim razie w poniedziałek czeka nas szturm na lotniska i nagły napływ Polonii do kraju?

Zmutowany koronawirus VUI-202012/01 w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski już zarządził, by każdy, kto zgłosi się do sanepidu/lekarza z informacją, że podróżował do Wielkiej Brytanii, miał przeprowadzony test na koronawirusa. Nie wiadomo niestety, czy osoby, które w poniedziałek pojawią się w Polsce, będą automatycznie kierowane do izolacji i testowane.

Przed chwilą wydałem dyspozycje GIS aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wlk Brytanii. Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem

- napisał w nocy Adam Niedzielski na Twitterze.

W niedzielę rząd informował, że jak na razie nowa odmiana koronawirusa - VUI-202012/01 - nie została w Polsce stwierdzona, może się to jednak szybko zmienić. Pierwsze przypadki zakażeń stwierdzono już jednak między innymi w Holandii. Tam połączenia z Wielką Brytanią zawieszono już od niedzieli o godzinie 6 rano.

Nowa wersja koronawirusa

Nowa mutacja koronawirusa wywołała popłoch w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele brytyjskiego rządu informowali o niej już przed tygodniem - już wtedy stwierdzonych było ponad 6 tysięcy zakażeń.

W sobotę premier Boris Johnson ogłosił lockdown dla części kraju - mieszkańcy nie mogą nawet wychodzić z domów. Z kolei w niedzielę minister zdrowia Wielkiej Brytanii przyznał, że nowa wersja koronawirusa jest poza kontrolą.

Dlaczego mutacja koronawirusa SARS-COV-2 jest tak przerażająca? Jak na razie nie udowodniono, by po zakażeniu się nią choroba przebiegała ciężej. Niestety, mutacja rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie - jest nawet 70 procent bardziej zaraźliwa.