Szykują się długie święta

Nowe święto państwowe. Duda podpisze?

Wojciech Kozicki
11.06.2021  14:12
Nowe święto państwowe 27 grudnia. Prezydent Duda podpisze?
Nowe święto państwowe 27 grudnia. Prezydent Duda podpisze? Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News

Szykuje się nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy prezydent Andrzej Duda podpisze i zgodzi się, by 27 grudnia obchodzić rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego z 1918 roku?

Czy 27 grudnia będziemy obchodzić w Polsce nowe święto państwowe? Wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii już apelują o deklaracje poparcia, którą chcą złożyć władzom państwowym.

Duda poprze nowe święto państwowe 27 grudnia?

Inicjatorzy nowego święta państwowego to Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Apelują do  samorządowców z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia oraz osoby prywatne, by 27 grudnia celebrować zwycięski zryw niepodległościowy.

Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków – apelują pomysłodawcy nowego święta państwowego. (Radio ZET)

Jeśli uda się zebrać odpowiednio wiele deklaracji poparcia, po wakacjach apel zostanie złożony na ręce Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu. Inicjatorzy podkreślają, że jest to inicjatywa oddolna ponad podziałami.

Pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami, wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii oraz zyskało narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego – twierdzą inicjatorzy. (Radio ZET)
Czytaj także