18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS zmienia prawo

Urzędnicy będą wchodzili do mieszkań!

Wojciech Kozicki
14.01.2021  17:18
UOKiK i policja wejdą na kontrole do domów. PiS przegina pałę?
UOKiK i policja wejdą na kontrole do domów. PiS przegina pałę? Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Jarosław Kaczyński ukradł kiedyś Księżyc, a teraz zabierze Polakom wolność? Szykują się zmiany w prawie i przepisach o ochronie konsumentów. Urzędnicy UOKiK wkrótce będą mogli wejść każdemu do mieszkania razem z policją i przeprowadzić kontrolę oraz przeszukanie. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów UOKiK zyska nowe uprawnienie. W ramach kontroli urzędnicy wraz z policją będą mogli przeszukiwać mieszkania Polaków. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że obecnie, gdy istnieje podejrzenie posiadania w domu ważnych dowodów w sprawie, kontrolę może (jeszcze) przeprowadzić wyłącznie policja.

Zmiana przepisów i nowe uprawnienia UOKiK

Media ujawniają, że zmiana przepisów o ochronie konsumentów miałaby być skutkiem wprowadzenia unijnej dyrektywy z 2019 roku. Co ciekawe, prawnicy uważają pomysł za dobry, ponieważ policjanci nie zawsze wiedzą czego szukać i na co zwracać uwagę. Urzędnicy twierdzą, że będzie to jedynie „doprecyzowanie obecnych przepisów”.

W projekcie nowych przepisów można wyczytać, że nowe regulacje oprzeć na przepisach dotyczących przeszukiwania przedsiębiorstw. Te z kolei powołują się na pojedyncze przepisy o przeszukaniu z Kodeksu postępowania karnego – podaje Money.pl.

Na tym jednak nie koniec, bo UOKiK będzie mógł również nałożyć karę na osobę fizyczną, gdy ta udzieli fałszywych informacji lub nie udzieli ich wcale. Osoba taka będzie mogła jednak odmówić współpracy w przypadku, gdy przekazanie informacji lub dokumentów narazi ją na odpowiedzialność karną.