18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS dobierze się wam do...

Nowe uprawnienia ZUS. Totalna kontrola Polaków

Wojciech Kozicki
27.02.2021  13:02
ZUS i kontrole - nowe uprawnienia i zasiłki zagrożone
ZUS i kontrole - nowe uprawnienia i zasiłki zagrożone Fot: MONKPRESS/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych drenuje bezlitośnie Polaków, a rosnące składki doprowadzają do nędzy i szewskiej pasji. Tymczasem okazuje się, że ZUS zyska dodatkowe uprawnienia. Czy będzie mógł inwigilować obywateli i zyska wiedzę absolutną o ich życiu?

ZUS jak Wielki Brat? Ekspertka prawa pracy Katarzyny Kalata ostrzega w rozmowie z RMF FM, że rząd PiS planuje wprowadzić kontrowersyjne zmiany. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wkrótce otrzymać nieograniczone możliwości zbierania informacji o pobierających zasiłki – np. chorobowe.

Kontrole ZUS. Zasiłek chorobowy można stracić - będą donosy?

Media zwracają uwagę na nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 stycznia 2021, która w dniu 1 lutego została opublikowana w systemie Rządowego Centrum Legislacji. Zdaniem Kalaty, nawet nie będziemy wiedzieli o kontrolach, a o ewentualnych nieprawidłowościach dowiemy się dopiero, gdy już stracimy zasiłek. ZUS będzie mógł zebrać informacje np. od naszych sąsiadów i na podstawie wysłanego do nich pisma, oceni czy należy nam się zasiłek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pozyskiwać dane i informacje, o których mowa w ust. 1, od ubezpieczonych, płatników składek, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób, które są w posiadaniu tych danych i informacji, a wymienione osoby i podmioty są obowiązane je udostępnić na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – brzmi kontrowersyjny zapis w znowelizowanej ustawie.

Co na to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? Jak podaje RMF FM, resort tłumaczy, że takie zmiany przyniosą korzyść, ponieważ „wprowadzi usprawnienie procesu ustalenia prawa i wypłaty zasiłków”. Ministerstwo chce rozwiązać problem z niepełną i nierzetelną dokumentacją przekazywaną przez płatników składek. Podkreślono jednak, że projekt może ulec zmianie i są w tej sprawie prowadzone konsultacje społeczne.

Urzędnicy UOKiK wejdą do domów? Kontrole i nowe uprawnienia

Okazuje się, że nie tylko ZUS może zyskać kontrowersyjne uprawnienia do kontroli Polaków. Większe możliwości dostanie również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów UOKiK. Urzędnicy UOKiK wkrótce będą mogli wejść każdemu do mieszkania razem z policją i przeprowadzić kontrolę oraz przeszukanie. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że obecnie, gdy istnieje podejrzenie posiadania w domu ważnych dowodów w sprawie, kontrolę może (jeszcze) przeprowadzić wyłącznie policja.

W projekcie nowych przepisów można wyczytać, że nowe regulacje oprzeć na przepisach dotyczących przeszukiwania przedsiębiorstw. Te z kolei powołują się na pojedyncze przepisy o przeszukaniu z Kodeksu postępowania karnego – podaje Money.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej