18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Interes kwitnie

Nowe zasady w kościołach. Wierni nie zapłacą mniej niż 5 złotych

15.06.2021  15:38
Księża szukają sposobów na dodatkowy zarobek
Księża szukają sposobów na dodatkowy zarobek Fot: Daniel Jedzura/Shutterstock

Kościół odnotował ogromne straty finansowe z powodu pandemii. Parafianie przestali chodzić do kościołów, przez co pieniądze z tacy mogły wystarczyć jedynie na opłacenie paliwa do nowego auta proboszcza. Sposobów na przywrócenie przedpandemicznych zysków jest sporo, lecz ostatnio na popularności coraz częściej zyskują tak zwane "ofiaromaty".

Większość Polaków na własnych portfelach odczuła szalejącą od ubiegłego roku pandemię. Do grupy osób, które straciły naprawdę sporo, zaliczają się duchowni. Obecnie, starają się oni na różne sposoby poprawić kiepską sytuację finansową. Część z nich rusza właśnie z letnią kolędą, inni zachęcają do wpłat, rozsyłając listy, ale są też księża nowocześni, którzy stawiają w swoich świątyniach tak zwane "ofiaromaty".

"Ofiaromaty" podbijają Polskę

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", rozwiązanie te zyskuje coraz większą popularność nie tylko w Warszawie, ale i na terenie całego kraju. Jeden z takich automatów stanął na warszawskim Ursynowie w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

Wierni odwiedzający ten kościół mogą wspierać kościół bezgotówkowo i to bez potrzeby czekania na księdza czy kościelnego. W postawionym automacie można za pomocą telefonu, zegarka lub karty płatniczej przelać gotówkę na rzecz rozwoju kościoła. Haczyk tkwi w tym, że wpłaty poniżej 5 złotych nie są akceptowane. „Datkomat” umożliwia uiszczenie darowizny w wysokości 5, 10, 20, 50 oraz 100 złotych.

Elektroniczna taca zyskuje popularność w całej Polsce. Jak informuje episkopat, stawianie „ofiaromatów” to wyznacznik przystosowywania się do postępującego rozwoju technologicznego. Urządzenia te budzą wśród wiernych skrajne emocje, lecz wkrótce mogą stać się podstawowym elementem wyposażenia każdej świątyni.