18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielkie decyzje

Będzie nowy banknot 1000 złotowy a na nim... kobieta. Plany NBP

16.03.2021  16:50
Nowy banknot z kobietą
Nowy banknot z kobietą Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Nowy banknot 1000 złotowy może niebawem trafić do naszych rąk, a widnieć na nim będzie z całą pewnością kobieta. Taki pomysł prezesa NBP budzi ostatnio wielkie emocje.

Do naszych rodzimych pieniążków już niedługo może dołączyć 1000 złotowy banknot. Jasne jest, że Narodowy Bank Polski wyemituje w końcu banknot o takim nominale. Prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował, że chce, aby tym razem na banknocie znalazła się kobieta. Jest to pożądana odmiana bowiem jak na razie mamy tylko reprezentację wielkich Polaków płci męskiej w naszych portfelach.

Kobieta na najnowszym banknocie

Już w 2019 roku pojawił się pewien pomysł członka Rady Polityki Pieniężnej, aby wprowadzić banknot o nominale 800 zł i umieścić na nim wizerunek Marii Konopnickiej. Ostatecznie nie został on zrealizowany, ale teraz wszystko może się zmienić. Prezes NBP zapewnia jednak, że nie zapadła jeszcze decyzja o tym, która z wielkich Polek znajdzie się na banknocie.

Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach

- mówił prezes NBP.

Wśród głównych typów znajduje się Jadwiga Andegaweńska, która była oficjalnie królem Polski od 1384 roku. W 2011 roku media społecznościowe rozgrzała informacja o banknocie 500 zł z małżonką Władysława Jagiełły, wtedy jednak NBP zdementował te informacje. 

Ostatecznie na tym banknocie znalazł się Jan III Sobieski. Być może teraz nadejdzie pięć minut królowej Jadwigi. A Wy, którą z wielkich Polek najchętniej zobaczylibyście na najnowszym banknocie?

logo Tu się dzieje