18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

GIS ostrzega!

Nowy narkotyk w Polsce! Jedno zażycie może zabić!

Wojciech Kozicki
16.07.2020  11:49
Etazen w Polsce - nowy narkotyk może zabić!
Etazen w Polsce - nowy narkotyk może zabić! Fot: GIS

Narkotyki w Polsce zbierają śmiertelne żniwo, a dilerzy mają w swoich rękach nowe narzędzie mordu. Na polskim rynku pojawił się środek o nazwie etazen. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że jego zażycie może oznaczać straszną śmierć.

Nowy narkotyk w Polsce! Wykryto bardzo niebezpieczny środek z grupy opoidów. Diler w Łodzi oferował etazen jako dopalacz w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu. GIS ostrzega, że narkotyk jest 60 razy mocniejszy od morfiny i wykazuje zabójczą toksyczność.

Etazen, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Nowy narkotyk - etazen, objawy i zagrożenie

GIS apeluje, by osobie, która zażyła etazen, w ramach pomocy przedlekarskiej, udrożnić drogi oddechowe, ułożyć w pozycji bezpiecznej i wezwać pogotowie (tel. 112). Ratownicy powinni jak najszybciej podać poszkodowanej osobie odtrutkę (nalokson)

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne – podaje GIS.

Objawy po zażyciu opodiów:

  • Zaburzenia świadomości
  • Zaburzenia oddychania, a nawet całkowite zatrzymanie oddechu prowadzące do śmierci
  • Splątanie i senność
  • Wąskie szpilkowate źrenice
  • Bradykardia (zwolnienie akcji serca)

 

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze