18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Naukowcy alarmują!

Nowy objaw COVID-19. Zwróć uwagę na nos!

10.04.2021  13:11
Zaobserwowano nowe objawy COVID-19
Zaobserwowano nowe objawy COVID-19 Fot: Horth Rasur/Shutterstock

Trzecia fala pandemii COVID-19 znacząco się różni od poprzednich. Oprócz większej liczby zakażeń coraz częściej mówi się o występowaniu zupełnie nowych objawów choroby. Tym razem warto zwrócić uwagę na nos.

Alergolog dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka zwróciła uwagę, że podczas trzeciej fali pandemii często jednym z pierwszych objawów jest nieżyt nosa. Chorzy początkowo błędnie obwiniają o to alergię oraz wiosenne pylenie drzew.

Wcześniej gwałtowna utrata węchu i smaku była przesłanką, że jest to COVID-19. Teraz zaczyna się od nieżytu nosa, objawów przypominających przeziębienie, bólu głowy, stanu zapalnego zatok, a po kilku dniach pojawia się utrata węchu i smaku - poinformowała alergolog.

Za wystąpienie nowych objawów prawdopodobnie odpowiada brytyjski wariant koronawirusa.

Nowe objawy COVID-19

Doktor Iwona Poziomkowska-Gęsicka podkreśla, że to jak chorzy reagują na zakażenie koronawirusem, w dużej mierze zależy od układu immunologicznego. Dodała jednak, że u pacjentów, którzy przyjmowali leki na astmę oskrzelową, choroby atopowe lub alergiczny nieżyt nosa, przebieg COVID-19 był o wiele łagodniejszy.

Uszkodzenia w płucach tych pacjentów (w przypadku COVID-19 mówi się m.in. o tzw. burzy cytokinowej) były zdecydowanie mniejsze niż u pacjentów, którzy nie przyjmowali leków wziewnych, np. na astmę - poinformowała doktor.

Alergolog wskazała też, że alergicy powinni nosić maseczki ochronne. Chronią one nie tylko przez niebezpiecznymi drobnoustrojami, ale również zatrzymują pyłki.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze