18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jan Paweł WIELKI - szczyt wszystkiego?

W Polsce stanie MEGA PAPIEŻ. Przy tym pomniku wymięknie Jezus z Rio

Wojciech Kozicki
21.11.2019  10:11
Największy pomnik papieża na świecie? Nowy Jan Paweł II w Zakopanem
Największy pomnik papieża na świecie? Nowy Jan Paweł II w Zakopanem Fot: MICHAL DYJUK/REPORTER/East News

Tatry, Zakopane, Butorowy Wierch i… WIELKI Jan Paweł II. Radni z Kościeliska na Podhalu chcą, by w polskich górach stanął gigantyczny pomnik papieża. Jezus z Rio de Janeiro i Chrystus ze Świebodzina mają przy nim wymięknąć. Krzyż na Giewoncie to za mało?

Kolejny pomnik papieża w Polsce. Jak pisze „Wyborcza”, radni z gminy Kościelisko chcą, by Zakopane miało swój znak rozpoznawczy, więc padła propozycja, by w paśmie Gubałówki stanął ogromny papież Jan Paweł II. Radni marzą, by Karol Wojtyła „symbolicznie patrzył na krzyż na Giewoncie”.

Na sesji rady gminy i na komisjach dyskutowaliśmy o pomysłach zagospodarowania części gminy Kościelisko obejmującej Butorowy Wierch. Podczas prac nad planem zagospodarowania padały propozycje inwestycji, m.in. budowy dwóch wież widokowych, tyrolki zjazdowej i infrastruktury rowerowej – oświadczył radny Narcyz Sadłoń w rozmowie z „Wyborczą”.

Nowy pomnik papieża w Polsce - Jan Paweł II w Zakopanem

Byłby to papież wielofunkcyjny. Po pierwsze, upamiętniałby odzyskanie przez Polskę niepodległości. Po drugie, łączyłby muzeum obecności Jana Pawła II na Podhalu oraz wieży z tarasem. Poza tym, Butorowy Wierch znajduje się bezpośrednio przy drodze przejazdu św. Jana Pawła II w 1997 r. przez Podhale, a na dole znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej (już znajduje się tam pomnik papieża), więc lokalizacja wydaje się idealna.

Pamiętam przy tym dobrze, że nasz papież był osobą skromną i taka gigantyczna figura byłaby jawnym tego zaprzeczeniem. "Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dobrego dla ludzi" – twierdzi wójt Kościeliska Roman Krupa. (Wyborcza.pl)

Jak podaje „Gazeta Krakowska”, spółka Polskie Koleje Linowe chce, by na Butorowym Wierchu zbudować wieżę widokową z tyrolkę. Raczej nic z tego nie będzie, z papieżem nie wygrasz…

Czytaj także