18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Historia na nowo PISana?

Nowy przedmiot w szkołach. Czarnek zapowiada HIT

26.10.2021  12:35
Nowy przedmiot historyczny w szkołach. Czarnek zmienia podstawę programową
Nowy przedmiot historyczny w szkołach. Czarnek zmienia podstawę programową Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Przemysław Czarnek wprowadza kolejne zmiany w szkołach, chociaż nie wiemy, czy jest to reforma, czy bardziej krucjata. Tym razem zapowiedział nowy przedmiot historyczny o nazwie HiT. Czy będzie to przebój polskiego szkolnictwa?

Minister Czarnek uparcie zmienia polskie szkolnictwo. Tym razem ogłosił, że uczniowie będą mieli HiT w szkołach. Nie chodzi jednak o muzyczny przebój, ale o nowy przedmiot historyczny Historia i Teraźniejszość, który pojawi się w liceach, technikach i szkołach branżowych. Trwają już prace nad podstawą programową.

Nowy przedmiot w szkołach. Czarnek wprowadza HiT

Nowy przedmiot historyczny w szkołach zapowiedział już Jarosław Kaczyński, gdy dziób mu się nie zamykał na temat Polskiego Ładu na sławetnej prezentacji. We wtorek, 26 października, szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek potwierdził, że HIT będzie i ma to być prawdziwy hit.

Chodzi nam o nauczanie historii w sposób nowoczesny. Z podziałem na historię powszechną oraz Polski, ale głównie historię drugiej połowy XX wieku, której dziś uczniowie zazwyczaj się nie uczą. Zwykle nauczanie kończy się wraz z II wojną światową, a uczniowie nie uczą się o losach Polski, Europy i świata w drugiej połowie XX wieku – zapowiedział Czarnek.

Czy nauczycielom starczy czasu, by zrealizować dodatkowy materiał? Czarnek uspokaja, że w MEiN już utworzono specjalne zespoły, które pracują nad tym, by odchudzić  podstawę z zakresu starożytności i średniowiecza. Resort, chce wprowadzić dwie godziny HIT-u tygodniowo w klasie pierwszej lub po jednej godzinie w klasie pierwszej oraz drugiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy przedmiot ma zostać wprowadzony do szkół ponadpodstawowych już w roku szkolnym 2022/2023.

Czytaj także