18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe zasady w Polsce

LIMITY DLA NIESZCZEPIONYCH. Zostaną odcięci od usług?

Emilia Waszczuk
29.11.2021  14:57
Nowe obostrzenia w Polsce. Niezaszczepieni na cenzurowanym
Nowe obostrzenia w Polsce. Niezaszczepieni na cenzurowanym Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Rząd wprowadza nowe ograniczenia i limity... dla osób niezaszczepionych. Osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19, zostaną odcięte od usług i wydarzeń?

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w poniedziałek pakiet obostrzeń, jakie obowiązywać mają w Polsce od 1 do 17 grudnia w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa. Polityk zaznaczył, że restrykcje mogą zostać zaostrzone, jeśli sytuacja pandemiczna się zaogni.

W Polsce już od środy zostaną zwiększone limity osób przebywających w różnych punktach usługowych czy handlowych, a także w kulturze i wydarzeniach.

Nowe limity w Polsce

W zgromadzeniach i uroczystościach (wesela, komunie, konsolacje, spotkania) udział będzie mogło wziąć maksymalnie 100 osób. W kościołach, gastronomii, hotelach i kulturze (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty i widowiska cyrkowe) limit obłożenia zmieniony zostaje do 50 procent.

W siłowniach, klubach i centrach fitness, w punktach hazardowych, muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach czy konferencjach, a także w handlu, obowiązywać ma limit jednego klienta na 15 metrów kwadratowych.

Niezaszczepieni nie wejdą do kina czy sklepu?

Nowe przepisy zakładają zwiększenie limitów dla osób niezaszczepionych - zaszczepieni mają być z nich zwolnieni. Co jednak z egzekwowaniem przepisów? Czy certyfikaty covidowe zaczną być sprawdzane?

Jak zaznaczył szef Ministerstwa Zdrowia, odpowiedzialność za przestrzeganie limitów spada na właścicieli poszczególnych punktów. To oni będą kontrolowani i karani przez sanepid i policję. Muszą więc, dla własnego dobra, zacząć liczyć swoich klientów.

Rząd nie wprowadza przy tym nakazu egzekwowania certyfikatów szczepień, podkreśla jednak, że mogą być one stosowane. Jeśli osoba chcąca skorzystać z usług jakiegoś punktu zostanie poproszona o certyfikat szczepienia, ale odmówi jego okazania, może zostać niewpuszczona do obiektu.