18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dzieje się

OBOSTRZENIA PANDEMICZNE. Wielkie zmiany w Polsce

Emilia Waszczuk
04.05.2021  11:51
Wielkie zmiany w obostrzeniach
Wielkie zmiany w obostrzeniach Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Kolejne, bardzo duże odmrażanie branż i aktualizacja obostrzeń pandemicznych. Rząd zmienia zasady gry - Polska zaczyna wracać do życia.

Pandemia wynosi się z Polski, ale nie miejmy złudzeń - koronawirus nadal tu jest i nadal zagraża naszemu życiu i zdrowiu. Przyszedł maj, skończył się długi weekend, zaczęło się szumnie zapowiadane odmrażanie gospodarki.

Ministerstwo Zdrowia we wtorek rano poinformowało o spadającej liczbie nowych zakażeń, a szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział kolejną konferencję prasową szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. Czekają nas kolejne zmiany w przepisach?

Obostrzenia pandemiczne. Duże zmiany

Maj miał być miesiącem wielkich zmian i szybkiego luzowania obostrzeń. Czy tak się stanie? Nie wiadomo - w Polsce potwierdzono już pierwszy przypadek zakażenia indyjską mutacją koronawirusa, która może sprowadzić kolejny, wybitnie niebezpieczny nawrót pandemii.

Zanim jednak rząd zdecyduje z tym walczyć (lub zapobiegać, co w sumie byłoby dużo mądrzejsze), od poniedziałku 4 maja startuje odmrażanie. Zaczynamy od przywrócenia handlu w galeriach handlowych, wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych i sklepach meblowych.

We wszystkich wymienionych powyżej przypadkach, nadal obowiązuje ścisły reżim sanitarny, jak zachowanie odstępów między klientami, udostępnienie płynów do dezynfekcji rąk, dezynfekowanie wózków i koszyków, czy specjalne wymogi wobec sprzedawców. Co powinni wiedzieć klienci? Przede wszystkim niech przygotują się na kolejki - w sklepach obowiązują limity jednej osoby na 15 m/kw.

Wielkie odmrażanie gospodarki. Zmiany od 4 maja

To nie koniec wtorkowego odmrażania. 4 maja rusza też szeroko pojęta kultura. Niestety nie obejmuje to na razie eventów, nie pójdziemy do kina czy na koncert. Możemy za to wybrać się do galerii sztuki lub muzeum. Tu również obowiązują limity jednego odwiedzającego na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Zmiany od 4 maja wchodzą także w kościołach i wszelkich przybytkach kultu religijnego. Od wtorku do świątyń wejdzie więcej wiernych - obowiązywać ma limit 1 osoby na 15 m/kw (dotychczas 1 os. na 20 m/kw).  Rząd rekomenduje dodatkowo, by wszelkie ceremonie przenieść na wolne powietrze. Nadal nakazane jest też zakrywanie ust i nosa maseczką oraz udostępnienie wiernym środków do dezynfekcji rąk, a także dezynfekcja powierzchni.

Największa zmiana, na którą czekały tysiące Polaków, to powrót dzieci z klas 1-3 do szkół. Wszyscy rodzice maluchów oddychają dziś z ulgą, a nauczyciele i władze placówek edukacyjnych mają zadbać o dezynfekcję, maseczki i jak najczęstsze wietrzenie sal lekcyjnych. Szkoły mają być dezynfekowane co tydzień w weekendy.

logo Tu się dzieje