18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ważna spawa

OBOWIĄZKOWA KREMACJA zmarłych na Covid-19

11.01.2022  19:21
Obowiązkowa KREMACJA ZWŁOK zmarłych na Covid-19 w Polsce.
Obowiązkowa KREMACJA ZWŁOK zmarłych na Covid-19 w Polsce. Fot: EAST NEWS

Obowiązkowa kremacja zmarłych na Covid-19 bardzo by pomogła w obliczu rosnącego zagrożenia piątą falą pandemii koronawirusa. Czy rząd podejmie twarde decyzje, kładąc kres zwyczajom pogrzebowym Polaków?

Przymusowa kremacja zmarłych na Covid-19 stanie się koniecznością? Eksperci alarmują, że czas najwyższy zmienić przepisy, zanim będziemy walczyć z bombą biologiczną. Czy już niedługo rodziny w żałobie będą musiały się z tym mierzyć?

W wielu krajach konieczność kremacji zwłok w obliczu pandemii koronawirusa uznawana jest za normę. W Polsce tymczasem od początku pandemii takie rozporządzenie się nie pojawiło, a zmarłym dalej wyprawiane są klasyczne pogrzeby.

Specjaliści alarmują jednak, że jeśli taka tendencja się utrzyma, będziemy zmagać się w najbliższych latach z prawdziwą bombą biologiczną. Właśnie dlatego Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego postuluje, by rząd wprowadził nakaz kremacji zwłok osób, które zmarły z powodu COVID-19.

Obowiązkowa KREMACJA ZWŁOK zmarłych na Covid-19

Warto dodać, że w Polsce w przypadku chorób zakaźnych istnieje wymóg, że zwłoki chowane są w ciągu 24 godzin. Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się wciągnąć COVID-19 do wykazu takich chorób. Jak to interpretować, aż ciężko coś powiedzieć. Dlatego reaguje Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztof Wolicki.

Obecnie takie zwłoki wkładane są do worka plastikowego, który umieszczany jest w trumnie. Jeżeli jest szczelny, po 10-15 latach w środku zrobi się galareta. Te szczątki się nie rozłożą w naturalny sposób. A to jest prawdziwa bomba biologiczna. Nawet nie chce myśleć, co by się stało, gdyby w Polsce znów przyszły jakieś większe powodzie i zalało cmentarze

– tłumaczy w rozmowie z Onetem Krzysztof Wolicki.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego podkreśla ponadto, że "na COVID-19 nie ma lekarstwa, a zwłoki w szczelnym worku to jest potencjalna bomba biologiczna, która może być groźna dla nas wszystkich".

Krzysztof Wolicki jest przekonany, że w przypadku zwłok osób zmarłych na COVID-19 powinna obowiązywać następująca procedura: zwłoki umieszcza się w macie nasączonej substancją wirusobójczą, po czym składa się je do trumny. Trumnę wkłada się do worka. W krematorium worek jest zdejmowany. Trumnę wkłada się do pieca, a worek utylizuje. Myślicie, że jest szansa na to, że politycy posłuchają specjalisty?