18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

mutant atakuje

OMIKRON JUŻ W POLSCE? Pilne oświadczenie Ministerstwa Zdrowia

Emilia Waszczuk
01.12.2021  11:59
Wirus Omikron dotarł do Polski?
Wirus Omikron dotarł do Polski? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Dwa pierwsze przypadki zakażenia wersją omikron koronawirusa SARS-COV-2? Ministerstwo Zdrowia potwierdza - mamy pierwsze podejrzenia.

Omikron to wykryta w Afryce wybitnie niebezpieczna mutacja koronawirusa SARS-COV-2. Patogen jest wielokrotnie zmutowany, przez co bardziej zaraźliwy i prawdopodobnie odporny na szczepionki. Pierwsze przypadki zakażeń w Europie wykryto już w ostatni piątek listopada. W pierwszy dzień grudnia polskie Ministerstwo Zdrowia donosi, że prawdopodobnie jest i u nas.

Omikron w Polsce

Potencjalnie zakażone omikronem mogą być dwie osoby - podał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Trwają badania próbek pobranych od pacjentów. Czekamy na oficjalne wyniki.

Nie mamy na dzień dzisiejszy w Polsce żadnego przypadku nowej mutacji. Obecnie sekwencjonowane są dwie próbki pobrane od pacjentów zakażonych wirusem. Są to dwie próbki, w których podejrzewamy, że może to być ta mutacja, ale są to na razie tylko podejrzenia

- podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wyniki badań powinny być znane najpóźniej za dwa dni - poinformował polityk. Tak długi okres oczekiwania wynika z faktu, że sekwencjonowanie wirusa trwa dłużej, niż samo jego wykrycie w organizmie człowieka.

Koronawirus w Polsce

W środę pierwszego grudnia w Polsce padł nowy rekord zakażeń koronawirusem w czwartej fali pandemii, a na domiar złego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad pięciuset zgonach wywołanych COVID-19. W tym samym dniu w kraju zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia sanitarne, w tym zaostrzone limity w sklepach czy punktach usługowych i uszczelnienie granic.