18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pierwsze podejrzenia

OMIKRON W POLSCE. Zmutowany wirus już nad Wisłą?

Emilia Waszczuk
03.12.2021  11:22
Omikron już w Polsce? Niedzielski ostrzega przed mutacją
Omikron już w Polsce? Niedzielski ostrzega przed mutacją Fot: PRZEMEK ŚWIDERSKI/REPORTER, Fit Ztudio/Shutterstock

Zmutowany wielokrotnie koronawirus dotarł do Polski? Minister zdrowia mówi o pierwszych podejrzeniach wariantu omikron. Ostrzega - patogen może zmienić sytuację pandemiczną w Polsce.

Nowa mutacja koronawirusa, wykryta w Afryce, dociera do kolejnych państw Europy. Naukowcy ostrzegają, że wariant omikron może być nawet kilkaset razy bardziej zaraźliwy, niż pierwotna wersja SARS-COV-2, a co gorsza, odporny na szczepionki.

W związku z pojawieniem się nowej mutacji polski rząd podjął w końcu pierwsze kroki w walce z pandemią. Od środy 1. grudnia w kraju obowiązuje zakaz lotów do kilku państw Afryki oraz zaostrzono limity w handlu czy usługach, oraz na wydarzeniach. Dodatkowo rząd zaczyna rozważać wprowadzenie obowiązku legitymowania się paszportem covidowym, a minister zdrowia po raz kolejny zapowiada nałożenie nakazu szczepień dla poszczególne grupy społeczne.

Omikron w Polsce

Czy omikron jest już w Polsce? Tego ciągle nie wiadomo. W środę rząd informował o dwóch potencjalnych zakażeniach u osób podróżujących z RPA. Próbki pacjentów poddane zostały sekwencjonowaniu wirusa. Uzyskano wyniki jednej z nich - tym razem alarm był fałszywy.

Mieliśmy dwa bardzo podejrzane przypadki, bo były to osoby, które wracały z RPA i miały dodatni wynik testu. Po sekwencjonowaniu genu próbki jednej z tych osób okazało się, że to był wariant delta. Na tę chwilę nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce

- poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał z kolei, że również druga próbka dała negatywny wynik - pacjent zakażony jest wariantem delta. - Nie jest to jednak koniec - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

W sumie mamy sześć próbek z podejrzeniem wystąpienia wariantu omikron. Na bieżąco informacje od naszych partnerów z Unii Europejskiej, gdzie odbywały się loty, m.in. z Kapsztadu, i to często z tych lotów występują podejrzenia czy to w Niemczech, czy Holandii. Potem te informacje na bieżąco są przekazywane do międzynarodowego systemu informacyjnego, z którego Polska czerpie informacje

- przekazał polityk.

Omikron zdecyduje o obostrzeniach

Szef Ministerstwa zdrowia przyznał, że pojawienie się wariantu omikron w Polsce to jedynie kwestia czasu. Być może mutacja jest już w kraju, ale nie została jak na razie wykryta. "Wirus nie zna granic" - ostrzegł minister zdrowia.

- mówił Adam Niedzielski w Polsat News.
Polityk po raz kolejny powtórzył, że omikron jest "game changerem" i może odwrócić losy pandemii w Polsce oraz zmusić rząd do wprowadzenia bardziej restrykcyjnych obostrzeń pandemicznych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej