18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szumne plany

Obajtek postawi w Polsce... REAKTORY JĄDROWE?!

29.06.2021  17:20
Daniel Obajtek zainwestuje w Polskę
Daniel Obajtek zainwestuje w Polskę Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ma wobec naszego kraju wielkie plany. Czyżby dzięki jego działaniom miały tu stanąć reaktory jądrowe? Po katastrofie w Czarnobylu Polacy nastawieni są do tego rodzaju elektrowni dość sceptycznie. 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na specjalnej konferencji prasowej poinformował media, że zarządzane przez niego konsorcjum energetyczno-paliwowe podpisało właśnie umowę ramową z firmą Synthos SA dotyczącą wdrażania technologii małych i mikro reaktorów jądrowych. Czy czeka nas ogromna rewolucja?

Daniel Obajtek postawi w Polsce reaktory jądrowe?

"Podpisaliśmy umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej pomiędzy PKN Orlen a Synthosem SA. Dotyczą rozwoju i wdrażania technologii zeroemisyjnej, technologii jądrowej małych i mikro reaktorów atomowych" - informował Obajtek.

Inwestycje w małe reaktory nie stoją w sprzeczności z programem energetyki jądrowej państwa. Umowa dotyczy nie tylko reaktorów, ale i morskiej energetyki wiatrowej

- podkreślił również prezes Synthos SA.

Spółka, która będzie się tym wszystkim zajmować otrzyma nazwę Orlen Synthos Green Energy. Chociaż projekt małych reaktorów jądrowych budzi kontrowersje, to prezes Synthos SA podkreślił, że w mikro i małe reaktory atomowe inwestują aktualnie: Kanada, USA, Wielka Brytania, Czechy, Estonia oraz Rumunia.

Prezes podkreślił również, że jego zdaniem nowe technologie jądrowe "diametralnie mogą zmienić obraz przemysłu w Polsce" m.in. z punktu widzenia koniecznej dekarbonizacji. Myślicie, że faktycznie dzięki takim krokom zaczniemy w końcu żyć w zdrowszym środowisku?

logo Tu się dzieje