18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tragiczne

Obejrzała ciało ojca zmarłego na Covid-19. Umarła zaraz potem

16.04.2021  13:28
Covid-19 i ludzkie tragedie
Covid-19 i ludzkie tragedie Fot: Tuomas Kallio/Shutterstock

Covid-19 jest podstępną chorobą, która zbiera w naszym kraju straszne żniwo. Wiele aspektów naszego życia uległo zmianom - między innymi postępowanie pogrzebowe. Dla naszego bezpieczeństwa osoby, które zmarły zakażone koronawirusem chowane są w ścisłym reżimie sanitarnym. Czasem jednak każdy popełnia błąd.

Covid-19 na dobre zmienił nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. Nie tylko musimy się izolować i nie możemy uczestniczyć tak mocno, jak byśmy chcieli w życiu towarzyskim, ale przede wszystkim zmianom uległy najważniejsze momenty naszego życia.

Wiedzą o tym doskonale osoby, które musiały pożegnać kogoś bliskiego, zmarłego na Covid-19. Przepisy są tutaj niezwykle restrykcyjne. Osoba zmarła z powodu koronawirusa chowana jest w trumnie i plastikowym worku, a rodzina nie może jej zobaczyć przed pogrzebem.

Covid-19 i obostrzenia pogrzebowe

Niedawno gazeta "Wprost" porozmawiała z przedstawicielami branży pogrzebowej, którzy mierzą się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest nie tylko godny pochówek ofiar, ale też pomoc psychologiczna ich najbliższym. Jedna z nich opowiedziała przerażającą historię o tym, co się dzieje, kiedy nie przestrzegamy przepisów i restrykcji.

Raz popełniłem ten błąd. Pozwoliłem jednej z klientek zobaczyć zwłoki swojego ojca zmarłego na Covid-19. Otworzyliśmy trumnę, rozcięliśmy dwa plastikowe worki i pokazaliśmy jego twarz. Przytuliła się, pocałowała go w czoło, pociekły łzy. 7 dni później córka dostała pozytywny wynik. 3 dni potem zmarła

– mówił dla "Wprost" jeden z rozmówców, który prosi o anonimowość.

Często słyszymy prośbę, by otworzyć trumnę z matką czy ojcem i dać się tym ludziom pożegnać. Pod żadnym pozorem nie można tego jednak robić. To może doprowadzić do kolejnych tragedii

- wtóruje jeden z przedsiębiorców.

W czasie pandemii, chociaż to trudne i wiążę się z osobistymi tragediami - trzeba zachować szczególną ostrożność. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej