Oceń
Obostrzenia i restrykcje w Polsce od 18 stycznia… przedłużone! Rząd PiS walczy z koronawirusem SARS-CoV-2 dokręcając śrubę Polakom. Pozwolono jedynie na powrót dzieci do szkół. Jakie zakazy obowiązują po 17 stycznia i kiedy nastąpi poluzowanie? Nowe informacje i LISTA RESTRYKCJI.
Obostrzenia i restrykcje w Polsce od 18 stycznia nie zostaną zniesione. Są jednak ZMIANY, ponieważ do szkół wracają dzieci z klas I-III. Nauczanie stacjonarne wraca i… na tym koniec zmian. Hotele i restauracje pozostają zamknięte, wciąż obowiązuje limit osób w sklepach i kościołach, nadal obowiązuje dystans społeczny i nakaz zasłaniania twarzy.
Restrykcje i obostrzenia od 18 stycznia. Co dalej?
Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, decyzja o przedłużeniu obostrzeń była bardzo trudna i "podjęta w warunkach ogromnej niepewności". Wyjaśnił, że była to decyzja konieczna, ponieważ w Europie mamy do czynienia z narastającą trzecią falą zachorowań na COVID-19. Co więcej, w niektórych krajach atakuje potworna mutacja koronawirusa, powodując paraliż szpitali i zmuszając władze do chowania zmarłych w zbiorowych mogiłach. Niedzielski uspokaja jednak, że sytuacja pandemiczna w Polsce jest stabilna.
Ważąc wszystkie za i przeciw, opierając się na prognozach, doszliśmy do wniosku, że najbardziej nieśmiałym krokiem, który możemy wykonać, a który nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III. Ta decyzja waży dwie rzeczy - ryzyko pandemiczne, ale i koszty tego, że dzieci najmłodsze nie chodzą do szkoły. Przeważyła opinia, że ryzyko napędzenia pandemii nie jest tak duże, natomiast szkody, związane z nieprzebywaniem dzieci w szkole, są nierównoważne - uspokaja minister zdrowia Niedzielski. (Polska Times)
Do kiedy reżim epidemiczny w Polsce?
Do kiedy będą obowiązywały restrykcje, obostrzenia i zakazy? W poniedziałek 18 stycznia odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, który prawdopodobnie przekaże najnowsze informacje i prognozy na ten temat. Jak na razie rząd zapowiada, że „etap odpowiedzialności, który rozpoczęliśmy 28 listopada, zostaje przedłużony do 31 stycznia”.
Obowiązujące obecnie restrykcje i obostrzenia:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
- Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5 metrowej odległości między pieszymi
- Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób (50% liczby miejsc siedzących, 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych)
- W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.
- W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
- Zakaz działalności klubów nocnych dyskotek i miejsc udostępnionych do tańczenia ( z wyjątkiem sportowych klubów tanecznych)
- Targi, konferencje i wystawy dozwolone wyłącznie online
- Przedszkola i żłobki funkcjonują bez zmian
- W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 os/15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2
- Utrzymane godziny dla seniorów (10:00-12:00)
- Zakaz działalności stacjonarnych restauracji
- Salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym.
- Ograniczona działalność hoteli
- sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Wprowadzenie tej zasady zależy od decyzji pracodawcy,
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.
Oceń artykuł

