18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus załatwił ich na amen

Księża się wściekną! DUŻE OBOSTRZENIA W KOŚCIOŁACH

Emilia Waszczuk
15.10.2020  20:07
Obostrzenia w kościołach. Koronawirus zaszkodzi księżom?
Obostrzenia w kościołach. Koronawirus zaszkodzi księżom? Fot: Anna Nass/Shutterstock

Koronawirus także w kościołach. Od soboty w świątyniach wprowadzone zostaną nowe restrykcje. Liczba wiernych na mszach świętych znów spadnie.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili długą listę powiatów objętych strefą czerwoną oraz szereg nowych, restrykcyjnych ograniczeń, które już od soboty obowiązywać będą w całym kraju. Nowe obostrzenia zdecydowanie uznać można za "mały lockdown" - rząd zaleca samoizolację, a nowe zasady dotkną nawet sfery dotąd niemal nie ruszanej - religii.

Koronawirus w kościołach? Nowe ograniczenia w świątyniach

Już od soboty wszyscy Polacy muszą pamiętać o restrykcyjnych ograniczeniach w życiu codziennym. Najtrudniej będą mieli mieszkańcy strefy czerwonej, w której znajdą się aż 152 powiaty. Tu ponownie obowiązywać będą obostrzenia w sklepach - to już nie tylko przywrócone od czwartku godziny dla seniorów, ale też limity w liczbie klientów.

Zmiany wprowadzane przez rząd obejmą także kościoły. Dotąd w świątyniach obowiązywało jedynie zachowanie dystansu i noszenie maseczek, oraz zapełnienie budynków do 50 procent w strefie czerwonej. Teraz wierni i księża muszą przygotować się na zaostrzenie tych zasad.

Już od soboty we wszystkich świątyniach w strefie żółtej obowiązywać ma limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe. W strefie czerwonej obostrzenia są jeszcze surowsze - tu świątynia ma zapewnić każdemu wiernemu 7 metrów kwadratowych. Oczywiście nadal obowiązuje także nakaz zasłaniania nosa i ust.

Zakaz wesel. Nie będzie ślubów?

Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki poinformowali także o dużych zmianach w organizacji imprez okolicznościowych. Od 19 października w strefie czerwonej obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji wesel, styp czy spotkań z okazji komunii świętej lub chrztu. W strefie żółtej imprezy okolicznościowe będą mogły się odbywać, jednak z ograniczeniem do 20 gości i z zakazem tańców!

Dodatkowo rządzący postanowili do minimum ograniczyć zgromadzenia publiczne - a to objąć powinno także zgromadzenia organizowane przez kościół. W strefie czerwonej w jednym miejscu będzie mogło wziąć udział w wydarzeniu maksymalnie 10 osób, w strefie żółtej - 25.

Wszystko to może dodatkowo negatywnie wpłynąć na kościoły - przyszli małżonkowie i młodzi rodzice mogą (podobnie jak w czasie wiosennego lockdownu) zrezygnować ze ślubów czy chrztów i przekładać je na bardziej przyjazną przyszłość.

Przeczytaj więcej
Komentarze