18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Powrót normalności

Wiosna pokona koronawirusa. Eksperci nie mają złudzeń

Bartłomiej Ciepielewski
23.02.2021  16:44
Ocieplenie zatrzyma koronawirusa
Ocieplenie zatrzyma koronawirusa Fot: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock

Obecnie Polacy straszeni są zbliżającą się trzecią falą koronawirusa, która w marcu z impetem uderzy w nasz kraj. Jednak stopniowy wzrost temperatury powietrza z czasem przyczyni się do powstrzymania wuhańskiej zarazy.

Przeprowadzane w całym kraju szczepienia oraz dokuczliwe restrykcje nie są w stanie uchronić Polaków przed wiosennym uderzeniem wirusa. Od dłuższego czasu liczba zakażonych powoli wzrasta, lecz jest to proces, który przewidywano już dużo wcześniej. Do obecnej sytuacji pandemicznej odniósł się dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z warszawskiego UM.

Przecież o tej trzeciej fali mówiło się dawno. Jest oczywiste, że poluzowanie obostrzeń będzie zwiększało liczbę zachorowań. Doszedł także nowy istotny czynnik w postaci bardziej zaraźliwej mutacji brytyjskiego koronawirusa. Te czynniki razem tworzą warunki sprzyjające zwiększeniu liczby zakażeń - przyznał specjalista.

Ekspert wyraził również nadzieję, że wiosną szczyt zachorowań będzie znacznie niższy od tego, który dotknął nas jesienią ubiegłego roku.

Wiosna pokona koronawirusa

Po marcowej trzeciej fali koronawirusa najprawdopodobniej czeka nas znaczne uspokojenie sytuacji. Przyczynią się do tego wyższe temperatury powietrza.

Ważnym czynnikiem, który przeciwdziała epidemii, będzie wiosna i panujące wyższe temperatury. Wówczas będziemy więcej czasu przebywali na otwartym powietrzu, a wiadomo, że do większości zakażeń, jak się szacuje nawet 7 na 8, dochodzi w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie stężenie wirusa jest większe - stwierdził doktor.

Gdy zrobi się cieplej, liczba chorych będzie spadała w naturalny sposób. Potem czeka nas okres spokoju i znoszenia części restrykcji. Niestety nikt nie ma pojęcia na jak długo.

Czytaj także
Przeczytaj więcej