18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niedzielski rozwalił system

Od dziś darmowe testy na covid w aptekach, ale...

27.01.2022  08:58
Od dziś testy na koronawirusa za darmo w aptekach. Kolejny chory pomysł Ministerstwa Zdrowia?
Od dziś testy na koronawirusa za darmo w aptekach. Kolejny chory pomysł Ministerstwa Zdrowia? Fot: Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Uwaga! Od czwartku 27 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. To dobra wiadomość dla Polaków, bo będą mogli ZA DARMO testować się na koronawirusa w punktach aptecznych. Niestety, Ministerstwo Zdrowia chciało dobrze, a wyszło jak zwykle. W punktach farmaceutycznych zapanował chaos!

Od czwartku 27 stycznia obowiązują nowe przepisy. Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutów oznacza w teorii, że od dzisiaj Polacy mogą wykonać DARMOWE TESTY NA COVID-19 W APTEKACH, za które zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi konkretnie o testy antygenowe. Brzmi pięknie, prawda? Ministerstwo Zdrowia jednak nie jest w stanie wywiązać się z realizacji wprowadzonych zmian.

Darmowe testy na COVID-19 w aptekach? A w tej bajce były smoki...

Minister zdrowia Adam Niedzielski jeszcze w styczniu zapowiadał, że resort zrobi wszystko, by można się było przetestować za darmo w każdej aptece. Nikt jednak nie da nam tyle, co rząd może nam obiecać. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że obecnie planów na darmowe testowanie nie da się w pełni zrealizować. Pierwszego dnia obowiązywania nowego systemu, darmowy test uda się wykonać w nielicznych punktach aptecznych.

Apteki będą włączać się do programu sukcesywnie, tak samo jak ma to miejsce w przypadku placówek, które realizują szczepienia przeciw COVID-19. To apteki, w których potencjalnie testowanie w kierunku COVID-19 mogłoby odbywać się w pierwszej kolejności – informuje Katarzyna Gancarz z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Nie należy spodziewać się, że pierwszego dnia obowiązywania nowego systemu, w czwartek, w każdej aptece będzie można za darmo przetestować się na COVID-19. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział wprost, że darmowe testy na COVID-19 będzie można wykonać w nielicznych placówkach, chociażby z powodu konieczności przeszkolenia farmaceutów oraz braku odpowiednich warunków w wielu aptekach. Apteki wciąż czekają także na dostawy testów z Agencji Rezerw Strategicznych.

RMF FM podaje, że na darmowe testowanie w kierunku SARS-CoV-2 od czwartku gotowych będzie maksymalnie ok. 100 aptek w Polsce.

Farmaceuci przygotowują też swoje placówki — np. planują zamontować duże lampy UV, które ograniczają aktywność wirusów — to dla bezpieczeństwa personelu i innych klientów. Kończą również wymagane szkolenie. Dotąd zrobiło to ponad 2 tys. farmaceutów – podaje RMF.

Chaos w aptekach. Chore pomysły Ministerstwa Zdrowia

Okazuje się, że zapanował informacyjny chaos, a farmaceuci czerpią wiedzę o zmianach z mediów. Sam Niedzielski przyznał, że nie podano aptekarzom konkretnych wytycznych co do przystosowania ich placówek do wprowadzanych zmian. Nie ma nawet konkretnych wytycznych jak testować osoby podejrzewające u siebie koronawirusa w obecności innych klientów, którzy stoją w kolejkach po recepty. Jak pisze „Wyborcza”, pojawił się pomysł, by testy robić w konkretnych godzinach i zamykać apteki na czas testów, ale ich właściciele boją się strat finansowych. Klienci aptek są też zaskoczeni, że muszą wypełnić formularz, aby otrzymać darmowy test na koronawirusa.

Można to zorganizować na różne sposoby, nie chciałbym mówić, jak to centralnie ma wyglądać, bo każda apteka jest inna, nie każda ma warunki – powiedział minister Niedzielski.

Panie Niedzielski, nie udało się, ale proszę się nie martwić. Nikt nie oczekiwał, że zrobi pan cokolwiek dobrze i do końca, więc rozczarowanie nie jest aż tak wielkie.

logo Tu się dzieje