18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

policja wychodzi na ulice

BAT NA KORONASCEPTYKÓW! Ostre kary za brak maseczki

08.10.2020  08:42
Policja wychodzi na ulice. Będą karać za źle założone maseczki
Policja wychodzi na ulice. Będą karać za źle założone maseczki Fot: Damian Pankowiec/Shutterstock

Nowe przepisy w walce z koronawirusem SARS-COV-2. Od soboty wraca obowiązek noszenia maseczek, a na ulice wyjdzie policja i straż miejska. Ruszają łapanki.

To już pewne - polska policja wychodzi na ulice. Od soboty 10 października w całym kraju zaczną się łapanki "koronasceptyków" i ludzi nieprzestrzegających obostrzeń sanitarnych. Posypią się srogie kary.

We wtorek na wspólnej konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia i Komendy Głównej Policji, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmianę przepisów w walce z koronawirusem SARS-COV-2. Wraca obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych!

Policja vs koronawirus. Będą kary za brak maseczki

Już od 10 października noszenie maseczek w miejscach publicznych (także otwartych, poza lasami, parkami, plażami czy ogrodami) będzie obowiązkowe we wszystkich powiatach oznaczonych jako strefy żółte i czerwone. W rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji informuje o szczegółach nowego rozporządzenia oraz uprawnieniach policji w tej kwestii.

I tak bez maseczki w przestrzeni otwartej pojawić się mogą tylko nieliczni - i to z odpowiednim dokumentem uzyskanym od lekarza. Oznacza to koniec z wymówkami typu "mam astmę". Od teraz chorobę trzeba będzie potwierdzić.

Do tej pory wystarczało samo oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego - mówi PAP Mariusz Ciarka. - Konieczność okazania zaświadczenia kończy niepotrzebne dyskusje podczas kontroli i znacznie ułatwi egzekwowanie przepisów przez funkcjonariuszy - dodaje rzecznik KGP.

Zwolnienie z noszenia maseczki ma mieć formę zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu, potwierdzającego chorobę - w tym całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu, lub odkryciu ust i nosa. UWAGA! Na liście nie ma chorób płuc i problemów z oddychaniem!

Surowe kary za odkryty nos?

Rzecznik KGP, a także minister zdrowia Adam Niedzielski stale podkreślają, że obywatele muszą zasłaniać NOS I USTA. Do tej pory nikt nie egzekwował jednak prawidłowego noszenia maseczki i wiele osób zakładało ją jedynie na usta. Czy teraz się to zmieni?

Jeżeli zauważymy, że ktoś nie zakrywa nosa i ust w wyznaczonych miejscach [...], to nie tylko policjanci i inspektorzy sanitarni powinni reagować, ale i każda osoba, której zależy, aby wyhamować transmisję wirusa, powinna o tym informować. Liczymy także na solidarność obywateli. My na takie zgłoszenia będziemy reagować na bieżąco - mówi rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Funkcjonariusz informuje także o karach za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Za brak maseczki zasłaniającej nos i usta możemy dostać pouczenie lub mandat, a w skrajnych przypadkach sprawa może skończyć się w sądzie! Ścieżka taka czeka osoby, które będą kłócić się z funkcjonariuszami lub zechcą podrobić zaświadczenia lekarskie.

Podrobienie jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem będzie rodziło dla takiej osoby skutki prawne związane z przestępstwem poświadczenia nieprawdy określonym w art. 270 kk i takiej osobie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5 - mówi Mariusz Ciarka.

Nowe przepisy egzekwować będzie policja i straż miejska, a także służby sanitarne.

Przeczytaj więcej
Komentarze