18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zapłacą wszyscy

Nowy podatek nadciąga! Złapiemy się za kieszenie

Emilia Waszczuk
27.07.2020  08:46
Od stycznia nowy podatek
Od stycznia nowy podatek Fot: Voyagerix/Shutterstock

Od stycznia 2021 wszyscy musimy przygotować się na dodatkowe wydatki. Wchodzi nowy podatek, a my będziemy zmuszeni zmienić swoje przyzwyczajenia.

Koniec (albo przynajmniej ograniczenie) plastiku nadciąga! Już od stycznia w życie wchodzi podatek recyklingowy. Za plastik, którego nie da się przetworzyć, będziemy musieli dodatkowo płacić.

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej będzie zmuszone dopłacać za kilogram plastiku 80 centów. Oznacza to, że automatycznie podrożeć mogą wszystkie plastikowe opakowania.

Recykling albo kasa

Jeśli Polska zdecyduje o przerzuceniu odpowiedzialności i opłat za plastik na producentów, możemy spodziewać się dużego wzrostu cen w sklepach. Jak szacuje Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, nowy podatek stanowić będzie od 25 do nawet 80 procent ceny produktu!

To uderzy po kieszeniach tych, którzy kupują najwięcej produktów w opakowaniach plastikowych

- mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

To nie koniec antyplastikowych zmian od 2021 roku. Już od stycznia pożegnamy się z takimi produktami jak jednorazowe kubeczki, talerzyki czy słomki.

Taki podatek na poziomie UE to dobry pomysł. Ma charakter „zanieczyszczający płaci” oraz motywujący kraje członkowskie do wzmocnienia selektywnej zbiorki tworzyw sztucznych i ich efektywnego recyklingu, a także do ogólnej redukcji tworzyw sztucznych w obiegu, gdyż to automatycznie zmniejszy pulę, od której będzie musiał być odprowadzany podatek

– komentuje dla redakcji  teraz-srodowisko.pl Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Czytaj także