Poluzowanie restrykcji

Ograniczenia i zakazy w Polsce. Morawiecki podał nowe informacje

Wojciech Kozicki
16.04.2020  19:10
Morawiecki i Szumowski o zakazach i ograniczeniach w Polsce
Morawiecki i Szumowski o zakazach i ograniczeniach w Polsce Fot: Jakub Kaminski/East News

W Polsce trwa walka z koronawirusem, rośnie liczba chorych i ofiar śmiertelnych, ale rząd chce łagodzić zakazy i ograniczenia. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili zmianę dotychczasowych zasad i podali prognozy co do dalszych restrykcji na terenie Polski.

Premier Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że wierzy w głęboki sens obecnych restrykcji i zakazów, bo dzięki nim „kupujemy sobie czas i ograniczamy liczbę chorych". Stwierdził, że obostrzenia dają czas na przygotowanie służby zdrowia do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Kroki do przodu, by zbudować nową rzeczywistość i „zasada trzech i”. Identyfikacja, izolacja i informatyzacja - zapowiedział premier Morawiecki na konferencji prasowej.

Nowe zasady od poniedziałku

Premier zapowiedział, że dzięki aplikacjom służby będą mieć coraz informacji więcej osób o osobach pozostających w kwarantannie. Ogłosił, że od poniedziałku następuje złagodzenie obecnych obostrzeń.

Nowe zasady i złagodzenie obecnych zakazów ogłoszone przez premiera Morawieckiego:

  • Otwarcie lasów i parków
  • Złagodzone przepisy w handlu, m.in. więcej osób w sklepach
  • większe kontrolowanie pracowników sklepów poprzez np. mierzenie temperatury
  • Obowiązuje jedna osoba na 15 metrów w kościołach
  • Obowiązek noszenia maseczek dla rolników
  • Możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych
  • Osoby niepełnoletnie mogą poruszać się w przestrzeni publicznej bez osoby dorosłej

Od poniedziałku 20 kwietnia w sklepach do 100 metrów kwadratowych, będa mogły znajdować się 4 osoby na kasę. W sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych będzie obowiązywała zasada "1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni".

Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W kolejnych tygodniach chcemy wprowadzać kolejne złagodzenia restrykcji. W kolejnych etapach będziemy otwierać handel, rzemiosło, a na samym końcu np. salony tatuażu i rehabilitacji - powiedział Morawiecki.

Zakaz zgromadzeń i koncertów

Premier zapowiedział 4 etapy powrotu do normalności. Jeśli jednak szybciej zacznie wypłaszczać się krzywa zachorowań, restrykcje i obostrzenia będą łagodzone dynamiczniej. Zaapelował jednak o zachowanie dyscypliny społecznej. Zaznaczył przy okazji, że zakaz większych zgromadzeń jak imprezy i koncerty będzie obowiązywał jeszcze długo i do odwołania, bo ta branża nie ma kluczowego znaczenia dla stanu gospodarki. Za 2 tygodnie zapadną natomiast decyzje, czy sportowcy będą mogli znowu trenować i czy będą odbywały się mecze w Polsce.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że walka z epidemią szybko się nie skończy i musimy nauczyć się z nią żyć. Przewiduje, że z nowymi zasadami i ograniczeniami musimy wytrzymać nawet 2 lata. Nie możemy jednak tak długo pozostać w izolacji gospodarczej.

Czytaj także