18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lepiej uważać!

Ogromne mandaty za opalanie na balkonie! Nawet 1500 złotych

27.07.2021  17:10
Opalanie na balkonie jest legalne?
Opalanie na balkonie jest legalne? Fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Ciepła słoneczna pogoda sprawia, że wiele osób rozkłada się na balkonach, by złapać trochę atrakcyjnej opalenizny. Okazuje się, że czasem za taką przyjemność można sporo zapłacić. Jak opalać się zgodnie z prawem?

Opalanie na balkonie jest popularną formą wypoczynku wśród osób, które nie mają czasu lub chęci, by tłoczyć się na zatłoczonych plażach lub pełnych komarów ogródkach działkowych. Jednak część osób wybierających tego typu relaks zastanawia się, czy jest to zgodne z prawem.

Opalanie na balkonie - czy jest dozwolone?

Według polskiego prawa opalanie zażywanie kąpieli słonecznych na balkonie jest dozwolone, lecz nie we wszystkich przypadkach. Przed rozłożeniem się na leżaku warto zadbać o zakrycie ciała kostiumem kąpielowym, kąpielówkami lub ręcznikiem. Za opalanie topless można zapłacić nawet 1500 złotych grzywny.

Jak podkreśla w rozmowie z wp.pl adwokat Eliza Kuna, kary dotyczą sytuacji, gdy ktoś doprowadza do zgorszenia publicznego, czyli świeci nagim ciałem na przykład na oczach przechodniów. Jeśli balkon jest odpowiednio zasłonięty, służby nie ukarzą nas żadnym mandatem.

Do sprawy szczegółowo odnosi się Kancelaria Adwokatów Wenus Lomperta Zembek, która wyjaśnia, że kwestią rozstrzygającą w tej sytuacji jest, kto nas może zobaczyć bez ubrania. Jeśli nasze nagie ciało widzi tylko sąsiad "wówczas nie może być mowy o popełnieniu wykroczenia, bowiem sąsiad w istocie może być zgorszony, jednak jego zgorszenie zostaje wywołane w miejscu prywatnym (na jego posesji, w jego mieszkaniu), a nie publicznym, co wyklucza możliwość pociągnięcia osoby opalającej się do odpowiedzialności za wykroczenie".

Czytaj także
Przeczytaj więcej